W Y D A R Z E N I A  2012/2013

horizontal rule


Wydarzenia 2017/2018
Wydarzenia 2016/2017
Wydarzenia 2015/2016
Wydarzenia 2014/2015
Wydarzenia 2013/2014

Wydarzenia 2011/2012
Wydarzenia 2010/2011

Wydarzenia 2009/2010
Wydarzenia 2008/2009

horizontal rule


 

ZAKOŃCZENIE_ROKU_SZKOLNEGO_2012/2013_W_GIMNAZJUM_W_ZATORZE
"TRZYMAJ FORMĘ"
PROJEKTY EDUKACYJNE

RENESANS_EPOKĄ_OLBRZYMÓW_-_KONKURS
Moja_droga_do_kariery
NIEZWYKŁE_KONCERTY,_CZYLI_JAK_PREZENTUJĘ_MOJĄ_PASJĘ
Sprawozdanie_z_II_„Gminnego_Konkursu_Wiedzy_o_Krajach_Anglojęzycznych”.
NASZE_LEKTURY
SPEKTAKL_TEATRALNY_SCENY_Z_ŻYCIA_PANA_JOURDAIN

WYBORY_DO_MŁODZIEŻOWEJ_RADY_MIEJSKIEJ
KONKURS_CZYTANIA_W_JĘZYKU_NIEMIECKIM
PROJEKTY_EDUKACYJNE
KOMERS_KLAS_III_GIMNAZJUM
FESTIWAL NAUKI - WIEM WSZYSTKO O ZDROWIU
RAFAŁ_STACHURA_MŁODZIEŻOWYM_BURMISTRZEM_ZATORA
DZIEŃ_COMENIUSA_ZSO
ZRÓB_Z_SIEBIE_LEPSZEGO
MATURY_2013
ZAKOŃCZENIE_LO
EGZAMIN_GIMNAZJALNY_2013
APEL_O_JANIE_PAWLE_II
KONKURS_JĘZYKA_ANGIELSKIEGO
PRZEDSTAWIENIA JASEŁKOWE
ŚWIAT PRZEDSTAWIONY A BAJKOPISARSTWO
EKOLOGIA I MY
TARGI_EDUKACYJNE_OŚWIĘCIM_2013
CENA_SUMIENIA
KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

Dzień_talentów
PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE - WARSZTATY PLASTYCZNE Z PROFESOREM ASP
TARGI_EDUKACYJNE_W_KRAKOWIE
Szkolny_Konkurs_Ortograficzny_o_miano_Mistrza_Ortografii 
ŚWIĘTO_PATRONA_SZKOŁY
PRZYGODA WE WŁOSZECH
Podsumowanie_projektu_o_Januszu_Korczaku 
Czar_niepowtarzalnej_nocy
Kolędowania_czar
GWIAZDKOWE_KLIMATY
WIGILIE_KLASOWE
INTERNETOWY_TEATR_DLA_SZKÓŁ
Preorientacja_zawodowa_w_Zespole_Szkół_w_Zatorze
NOWY_ROK…
POSTĘP_czyli_celowe_postarzanie_idei
Lekcja_filmowa
Egzaminy_próbne_w_naszej_Szkole
Reklama
Konkurs na kalendarz adwentowy
Święto Niepodległości

Dolina Karpia w kadrze

P
romujemy naukę języka niemieckiego Deutsch-Wagen-Tour
Kredyty i lokaty
Tradycyjne otrzęsiny
Mini Euro 2012
II Mityng lekkoatletyczny
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

 

horizontal rule

do góry

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 W GIMNAZJUM W ZATORZE

                28.06.2013r. to ostatni dzień nauki w polskich szkołach. W tym dniu również w ZSO w Zatorze odbyło się uroczyste zakończenie roku i pożegnanie klas trzecich gimnazjum. Rozpoczęło się od mszy w Kościele Parafialnym w naszej miejscowości, podczas której otrzymaliśmy błogosławieństwo na nadchodzące wakacje. O godzinie 9.00 uczniowie udali się do klas, gdzie wraz z wychowawcami wspominali wspólnie przeżyte chwile. Najbardziej ten dzień przeżywali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, gdyż to oni po raz ostatni usiedli w ławkach tej Szkoły. Potem udaliśmy się na halę, na uroczystą akademię. Oczywiście jak co roku Pani Dyrektor wygłosiła kilka słów do młodzieży, zaprezentowała sukcesy naszych gimnazjalistów i licealistów uzyskane podczas egzaminów zewnętrznych, podziękowała Panu Burmistrzowi za pomoc w realizacji niejednego projektu w Szkole oraz odczytała list Ministra Oświaty, który był skierowany do nas. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie świadectw z wyróżnieniem oraz dyplomów i nagród, które wywalczyli nasi uczniowie. Po oficjalnej części nadszedł czas na występy przygotowane dla absolwentów przez uczniów klas drugich gimnazjum. Przygotowali oni dla nas niespodziankę - tytuły, medale, ordery, które odzwierciedlały cały nasz pobyt w tej Szkole. Na koniec każdy uczeń klasy trzeciej otrzymał mały upominek.
                Ten dzień był bardzo uroczysty. Jako uczennica klasy trzeciej mogę powiedzieć, że nie obyło się bez łez z powodu opuszczenia murów tej Szkoły. Każdy z nas jest bardzo przywiązany do kolegów i koleżanek, a także nauczycieli czy pani woźnej.
                Wszyscy rozchodzimy się w różne strony. Czy kiedyś się jeszcze spotkamy? Miejmy nadzieję, że los znowu pozwoli nam na spędzenie czasu w tym samym gronie i powrót choćby na chwilę do murów tej Szkoły.
 

/Paulina Walkowicz/

[photogallery/photo00027986/real.htm]

horizontal rule

„TRZYMAJ  FORMĘ”

W dniu 25 czerwca 2013r. w naszej szkole  gimnazjaliści uczestniczyli w bloku przyrodniczo-doświadczalnym w ramach programu „Trzymaj formę”.  Podzieleni na zespoły uczniowie klas I i II wykonywali doświadczenia z zakresu fizyki, rozpoznawali rośliny oraz wyjaśniali dlaczego są one ważne dla zdrowia człowieka, określali rolę witamin oraz przygotowywali  sałatki, ważąc się i mierząc  obliczali swoje BMI .  Na stanowisku pielęgniarki szkolnej dyskutowali na temat konieczności podejmowania działań prozdrowotnych z uwzględnieniem higieny osobistej i otoczenia. W ramach promowania aktywności fizycznej brali udział w konkurencjach  sportowych pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego.
            Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem w proponowane działania zdobywając za ich wykonanie punkty, których  najwięcej zdobyły drużyny z kl. Ib oraz II c. Gratulujemy jednak nie tylko  zwycięzcom, ale wszystkim uczestnikom  . Zdobywanie wiedzy w proponowany, praktyczny  sposób umożliwia bowiem  uczniom lepsze jej przyswojenie  oraz pozwala  na utrwalanie właściwych nawyków  prozdrowotnych.

                                                                                                               /Renata Kyś/

[photogallery/photo00006571/real.htm]

horizontal rule

do góry

PROJEKTY EDUKACYJNE

                Już po raz trzeci zostały zorganizowane prezentacje projektów edukacyjnych w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze. Projekty te są obowiązkowe, gdyż zostały zapisane w nowej podstawie programowej jako konieczne dla ukończenia edukacji w gimnazjum. Projekty realizuje się cały rok. W naszym Zatorskim Gimnazjum uczniowie klas drugich zapoznają się z tematami już we wrześniu. Następnie wybierają temat i zgłaszają się do opiekuna, z którym podpisują kontrakt. Po roku ciężkiej pracy – w czerwcu następuje uroczyste przedstawienie efektów pracy przed rodzicami, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami. Kilka zdjęć najpełniej przedstawi rezultaty naszych zmagań.

horizontal rule

do góry

RENESANS EPOKĄ OLBRZYMÓW - KONKURS

                "A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz"
– radził Mikołaj Rej, jeden z najbardziej znanych mistrzów pióra XVI wieku. Tak też uczynili uczniowie Zatorskiego Gimnazjum, którzy zgłosili swój udział w konkursie „RENESANS EPOKĄ OLBRZYMÓW”. Na początku uczestnicy musieli zmierzyć się z esejem o mitotwórczej roli literatury (3 czerwca), a później (10 czerwca) odpowiedzieć na pytania dotyczące literatury, sztuki i historii renesansu. W tym samym dniu mogli też pisać test z historii. Nie obyło się bez pytań dotyczących wielkich twórców. Pytania ułożone przez nauczycieli z naszej Szkoły: p. Martę Stramecką , p. Barbarę Gerlach i p. Dorotę Żabińską powstały na podstawie bibliografii i zestawu zagadnień przedstawionych uczniom miesiąc wcześniej. Uczniowie byli rewelacyjnie przygotowani – można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w naszej Szkole nastąpiło odrodzenie renesansu. Nie przestraszyły ich biografie słynnych humanistów, budowy stroficzne utworów, parafrazy, interpretacje dzieł sztuki, czy słynne bitwy, pokoje i hołd pruski. Dwie uczestniczki: Joanna Strug i Kamila Klimkowicz zdobyły wymaganą dla uzyskania tytułu laureata ilość punktów. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy.

/MSD/

horizontal rule

do góry

"Moja droga do kariery"

               
"Moja droga do kariery" rozpoczęła się od poszukiwań pracy na wakacje. Podczastych poszukiwań uzyskałam kilka informacji, które muszę przyznać napawają optymizmem.
                Od 9 maja 2013 roku w Zatorze rozpoczęła się rekrutacja osób chętnych na staż w przedsiębiorstwach na terenie gmin Zator, Osiek,Przeciszów, Polanka Wielka oraz Brzeźnica w ramach projektu "Dolina Karpia-szansa na przyszłość", który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Jej celem jest zdobycie nowych umiejętności zawodowych w grupie młodzieży w wieku 16-25 lat oraz ludzi bezrobotnych, co pomoże im w lepszy sposób dopasować się do wymagań obecnego rynku pracy oraz dobrać prawidłową ścieżkę dalszej edukacji. Za staż, który zorganizowany jest w okresie wakacji, przysługuje płatne stypendium stażowe. Dokładne informacje można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz osobiście w Urzędzie.
                Obecnie złożyłam wymagane dokumenty w Urzędzie Miejskiego i szukam pracodawcy, który przyjąłby mnie. Odwiedziłam już m. in. kancelarię notarialną, Supermarket Hana oraz Biedronkę i znalazłam, ale o tym sza! Rekrutacja trwa do 5 lipca. Czekam na pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku. Projekt ten z pewnością pomoże mi w mojej dalszej karierze, w dorosłym życiu.

/Justyna/

horizontal rule

do góry

NIEZWYKŁE KONCERTY, CZYLI JAK PREZENTUJĘ MOJĄ PASJĘ

               
W roku szkolnym 2012/2013 odbyłosię wiele koncertówmających na celu pokazanie rodzicom, znajomym i innym osobom naszych talentówmuzycznych. Koncerty te odbyły się przy udziale między innymi chóru Państwowej Szkoły Muzycznej z Wadowic. W Wadowickim Centrum Kultury spotykaliśmy się z powodu następujących okazji: rocznica odzyskaniaprzez Polskę niepodległości, święta Bożego Narodzenia, świętaWielkanocne i zakończenie roku szkolnego. Podczas nich młodym wykonawcom, solistom towarzyszyła nierozłączna orkiestra wprowadzająca publiczność w odpowiedni nastrój.Uczniowie bardzo się starali, by dobrze wypaść przed liczną publiką. Podczas ostatniego koncertu (na zakończenie roku) artyści wykonali około 20-stu utworów z bogatego repertuaru muzyki klasycznej. Brawom nie było końca. Chór i orkiestra, którym dyrygowała nauczycielka szkoły Elwira Zając, kilka razy bisowali na wyraźne życzenie publiczności. Koncerty te zawsze cieszyły się dużym powodzeniem,a często były zakończone wspólnym śpiewem z widzami. Każdy doceniał nasz wysiłek i starania, gdyż niewielu jest ludzi wykonujących jeszcze muzykę klasyczną. Byli i tacy, którzy zmienili swoje poglądy na ten rodzaj muzyki – zaczęli ją doceniać. Każdy z wykonawców osiągnął satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

/Paulina Sopicka/

horizontal rule

do góry

Sprawozdanie z II „Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych”.

           
27 maja 2013 roku w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze odbył się finał „II Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych”. W konkursie brały udział trzy drużyny po trzy osoby. Każda drużyna reprezentowała jedną szkołę z naszej gminy. Były to drużyny ze szkół z: Zatora, Podolsza i Graboszyc.
            Konkurs składał się z dziesięciu kategorii. W dziewięciu drużyny musiały wykazać się wiedzą na temat: zabytków, filmów, geografii i muzyki związanych z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i Australią, a także znajomością biografii Williama Shakespeare’a.
            Natomiast dziesiąte zadanie polegało na tym, że każda drużyna miała zaprezentować fragment sztuki tego wybitnego pisarza angielskiego.
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Każda drużyna posiadała dużą wiedzę i starała się wypaść jak najlepiej.
                                                                Wyniki końcowe:
                                                                1.miejsce: Zator
                                                                2.miejsce: Graboszyce
                                                                3.miejsce: Podolsze

            Każda z drużyn otrzymała nagrody rzeczowe, czeki pieniężne dla szkółufundowane przez Burmistrza Zatora – w tym aż 500 zł. dla naszej Szkoły za zajęcie I miejsca.
            Po konkursie w ramach rozładowania stresu uczestnicy zostali ugoszczeni słodkościami i pizzą. Konkurs był bardzo udany. Rywalizując dobrze się bawiłyśmy i myślę, że za rok też weźmiemy w nim udział.

 

horizontal rule

do góry

NASZE LEKTURY

"Kto czyta książki, żyje podwójnie." - Umberto Eco

                W roku szkolnym 2012/2013 w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu po raz pierwszy zorganizowano konkurs czytelniczy dla gimnazjum o randze powiatowej. Odbywały się one raz w miesiącu, w trzeci piątek miesiąca. Brali w nich udział uczniowie ze szkół całego powiatu oświęcimskiego, w tym z ZSO w Zatorze.Opiekę nad wyjeżdżającą młodzieżą sprawowała pani Marta Stramecka. Konkursy te polegały na rozwiązaniu testu dotyczącego znajomości treści lektury. Każdy etap poświęcony był innej książce, m.in. utworom takim jak ,,Kamienie na szaniec”, ,,Quo vadis”, ,,Kwiat kalafiora”, „Oskar i Pani Róża” czy ,,Mały Książę”. Dwóm uczennicom z naszego gimnazjum udało się kilkukrotnie zająć wysokie miejsca, a w klasyfikacji generalnej: II miejsce – uzyskała DOMINIKA SZCZEPANIK, a III – KATARZYNA CYGAN.
                Uważam, że warto uczestniczyć w konkursach czytelniczych – podsumowuje jedna z uczestniczek – gdyż poszerzają one naszą wiedzę.Dzięki nim poznajemy i utrwalamy treść lektur. Czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność. Cieszę się, że miałam okazję wziąć udział w takim przedsięwzięciu. W XXI wieku coraz mniej ludzi sięga po książki, dlatego ważne jest propagowanie czytania od najmłodszych lat.

/Katarzyna Cygan/

horizontal rule

do góry

SPEKTAKL TEATRALNY "SCENY Z ŻYCIA PANA JOURDAIN"

[photogallery/photo00015596/real.htm]

horizontal rule

do góry

WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIEJSKIEJ - 20 czerwca 2013r.

horizontal rule

do góry

KONKURS CZYTANIA W JĘZYKU NIEMIECKIM

               
W dn.7.06.odbył się w Krakowie w Instytucie Goethego Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim. Naszą szkołę reprezentowały 2 osoby ze Szkoły Podstawowej - Karolina Szarek uczennica klasy VIa oraz Dawid Markowski uczeń IIB. Zadanie konkursowe polegało na pięknym odczytaniu fragmentu książki, której egzemplarze w polskim przekładzie zostaną przekazane do biblioteki szkolnej.
                Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa, upominki oraz zaproszenie do ponownego uczestnictwa w tym konkursie za rok. M.B.

WYNIKI KONKURSU POLIGLOTA

horizontal rule

do góry

PROJEKTY EDUKACYJNE

/Renata Pękala/

horizontal rule

do góry

KOMERS KLAS III GIMNAZJUM

[photogallery/photo00005640/real.htm]

horizontal rule

do góry

29.05.2013r. „Festiwal nauki- wiem wszystko o zdrowiu” w ramach realizacji programu „Trzymaj formę”

                W ramach „Festiwalu nauki” uczniowie klas I i II Gimnazjum wzięli udział w szkolnym konkursie „Wiem wszystko o zdrowiu”. Pierwszoklasiści przygotowali w formie prezentacji i plakatów projekty edukacyjne „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych” natomiast wszyscy uczniowie klas II pisali test eliminacyjny , w którym wyłoniono pięciu finalistów. 29 maja 2013r. na sali gimnastycznej odbył się wielki finał , w którym uczniowie klas II zmagali się w konkursie wiedzy o tytuł mistrza. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wyrównany. Zwyciężyła uczennica klasy IIb Katarzyna Cygan, tuż za nią uplasował się Maciej Fierdonek oraz Dominika Szczepanik oraz Sylwia Stybak i Bartosz Goralczyk. Gratulujemy całej piątce uczestników ogromnej wiedzy w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Oprócz pytań konkursowych związanych z profilaktyką różnorodnych chorób , zapobiegania nikotynizmowi uczniowie pod kierunkiem higienistki szkolnej p. M. Polanek demonstrowali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie apelu uczennice z klasy III b Aurelia Ćwiertnia oraz Martyna Wierdanek zaprezentowały prezentację multimedialną”Profilaktyka wad cewy nerwowej”, a Ola Banach, Kasia Kowalska oraz Gabrysia Pawłowska z klasy Ia przedstawiły zwycięski projekt „Profilaktyka chorób cywilizacyjnych” , zachęcając wszystkich do zdrowego stylu życia. Uczestnicy otrzymali cenne nagrody ufundowane przez „Koło Łowieckie-Kruk”, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
Renata Kyś

horizontal rule

do góry

RAFAŁ STACHURA MŁODZIEŻOWYM BURMISTRZEM ZATORA

FOTOREPORTAŻ Z GMINNEGO KONKURSU

                W dniu 3.06.2013 zorganizowano Dzień Otwarty w urzędzie połączony z obchodami Dnia Dziecka. W tym dniu władzę w urzędzie przejął Młodzieżowy Burmistrz- Rafał Stachura. Poza nim ważne funkcje w gminie pełniła pozostała część drużyny z ZSO Zator, w składzie: Monika Matusyk kl.3b, Kamila Klimkowicz kl.3c i Szymon Bernowski kl.3b. Zapoznano nas z systemem i organizacją pracy w naszym Urzędzie. Mieliśmy możliwość zobaczenia na czym polega praca p. Burmistrza, jego zastępcy, sekretarza i skarbnika. O godz. 11 została przeprowadzona konferencja prasowa, podczas której uczestnicy odpowiadali na pytania dziennikarzy. Zapoznano nas również z założeniami Programu Szwajcarskiego. To było bardzo ciekawe doświadczenie.

tekst: Szymon Bernowski
    fot.: Renata Pękala

[photogallery/photo00031956/real.htm]

horizontal rule

do góry

"DZIEŃ COMENIUSA ZSO"

                W piątek 18 maja 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze po raz kolejny uczestniczyli w obchodach "Dnia Comeniusa". O godzinie 12.30 w Regionalnym Ośrodku Kultury rozpoczęły się prezentacje przedstawiające zagraniczne wizyty uczniów ZSO w ramach Unijnego Projektu Comenius. Uczestnicy projektu opowiedzieli o swoich przeżyciach i wspomnieniach z wyjazdów podczas wizyt międzynarodowych we Włoszech i Francji. Na widowni zasiedli nauczyciele oraz uczniowie z Liceum i Gimnazjum w Zatorze.
                Jako pierwsi wystąpili uczestnicy wyprawy do słonecznej Italii. Brało w niej udział trzynaście osób: dziesięciu uczniów oraz trzech nauczycieli. Ich wyjazd trwał od 18-22 lutego 2013 roku. W tym czasie mogli oni dowiedzieć się wiele na temat ekologii i poznać jej znaczenie w życiu codziennym. Dowiedzieli się, dlaczego ochrona środowiska naturalnego jest tak ważna. Mieli także okazję podziwiać jedno z najpiękniejszych miast w Europie, „Mekkę” turystów z całej Europy- Wenecję. Opowiedzieli wszystkim o wielu ciekawych i pięknych miejscach, które mieli okazję zobaczyć na własne oczy np.: Bazylikę św.Marka czy most Westchnień.
                Następni zaprezentowali się uczniowie, którzy podróżowali do Francji. Był to jeden z ostatnich wyjazd uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokszatłcących w Zatorze w ramach projektu "Comenius". Odbywał się od 15 do 19 kwietnia 2013 roku i brało w nim udział osiem osób: pięciu uczniów oraz trzech nauczycieli. Uczniowie zwiedzili przepiękny Awinion, mogli podziwiać i zwiedzić pałac papieski, a także piękny most i akwedukt w Awinion, ratusz w Crest, gdzie oglądali prezentację o tym mieście, później zwiedzili także zamek the Tour of Crest , z ktorego rozciągały się niesamowite widoki. Podczas wyjazdju mieli szanse wykazać się kreatywnością układając scenki teatralne i tworząc hymn "Comeniusa". Na zdjęciach widać było, iż bardzo dobrze się bawili.
                Na zakończenie wszyscy razem odśpiewaliśmy hymn naszego projektu, którego nauczyli nas koledzy. Uczestnicy projektu podkreślali, że czują się wyróżnieni mogąc uczestniczyć w tym europejskim projekcie. Przekazali swoim rówieśnikom niezwykłe doświadczenia oraz moc wrażeń i wspaniałych wspomnień, które pozostaną im w pamięci. Zostaną także kontakty z rówieśnikami i przyjaciółmi ze szkół europejskich, które w dobie internetu są nadal bardzo trwałe.
                Wszyscy zazdrościli uczestnikom projektu "Comnius", iż mieli tak wspaniałą okazję by doskonalić język angielski, poznawać ciekawe kraje, obce kultury, a także nawiązać znajomości ze wspaniałą młodzieżą europejską.

[photogallery/photo00031772/real.htm]

horizontal rule

do góry

ZRÓB Z SIEBIE LEPSZEGO

Pasja to coś co czyni nas lepszymi. Także...bądźmy wariatami, ponieważ 'tylko wariaci są coś warci'.

                Koń staje się coraz większą rzadkością. W najbliższej przyszłości do obejrzenia tylko w zoo. Ludzie pozytywnie reagują (szczególnie ci z dzieciakami) na stukającą kopytami w pobliżu, średnio pół tonowa kupę mięśni z 'panią' na grzbiecie. Starsi panowie w stanie lekko nietrzeźwym to szczególni entuzjaści. Kiedyś sami mieli konie (a kto nie miał? w co drugim domostwie dało się spostrzec jakieś konisko). Teraz to do konia najpierw podchodzi zapach trunku, a potem jego właściciel. Rzucają fajnymi hasłami typu 'baby sie nie boje, a konia siebedeboł?!'. Chwalą wierzchowca, poklepią go po szyi i każdy po krótkiej gadce odchodzi uśmiechnięty w swoja stronę. Dzieciaki podbiegają i napawają się widokiem zwierząt niby znanych, jednak egzotycznych. Niektóre 'miniaturki ludzi' mają zwierzęcą smykałkę. Zawsze działa pozytywnie, gdy dzieciak się nie boi i po wyjaśnieniu podstaw jazdy sam stępuje w pobliżu 'pani od konika' (tak z innej beczki zawsze się jest panią mimo zaledwie kilkunastu lat na karku). Koń, jako duże zwierzę z możliwością przeniesienia na tamten świat dorosłego mężczyzny jednym celnym kopnięciem, zrzucenia zbędnego balastu z grzbietu w dość malowniczy sposób czy zmiażdżenia ręki chcącej go dotknąć mocnymi zębami, daje się prowadzić bez oporów ważącej jakieś 20 kg z hakiem istotce.
                Kopytnych coraz mniej, ale co się dziwić. Rolnictwo to maszyny, nie chomąta i pługi. Żeby mieć konia dla przyjemności trzeba pieniędzy, chęci i czasu. Koszty są spore, chyba że mamy znajomości to portfel pozostaje pękaty na dłużej. Wyżywienie, opieka weterynaryjna (niestety nie ma Końskiego Narodowego Funduszu Zdrowia) stajnia, sprzęt to wszystko kosztuje. Chęci to już połowa sukcesu. Przy koniu ważna jest codzienna praca. Nie ma wytłumaczenia, że główka boli. Zwierzęciem trzeba się zająć. Im więcej czasu spędzamy z koniem i on z nami, tym większa wytwarza się wieź i zrozumienie.
                Koniarz to wariat. Z resztą jak każdy człowiek z pasją. To sięga głębiej, staje się sposobem na życie, myślenie czy postrzeganie świata. Od konia uczymy się cierpliwości i łagodności. Systematyczność to kolejna zaleta, która możemy zdobyć. Zrozumiemy zwierzęta. Z mowy ciała będziemy wiedzieć więcej niż ze słów. Chyba, że koń odpowie (zawsze można mieć to marzenie z dziecinnych lat, że zwierzątko z nami pogada). Jeżdżąc konno, będziemy wiedzieć, że zakwasy i obolałe cztery litery to jeden z sygnałów, dzięki którym człowiek wie, że żyje. Wolność i moc czuje się dopiero cwałując na otwartym terenie. Koniarze to wiedzą. Są wspaniałymi ludźmi. Słuchanie końskich pasjonatów znających się na rzeczy jest porównywalne do kazania księdza, który doświadczył swojego boga. Wspaniali ludzie, których warto poznać.
                Ludzie jednak pogubili się w końskim żywiole. Konie jako te piękne i dumne stworzenia są często źle traktowane, zmuszane do pracy ponad siły, wywożone na rzeź. Doznają wielu krzywd od ludzi. Żałuję, że tak się dzieje. Więcej byłoby w ludziach człowieczeństwa, gdyby rządzili zwierzęcym światem prawidłowo.
                Opanowanie sztuki jeździeckiej jest rzeczą trudną. I niebezpieczną. Można nieszczęśliwie spaść, upaść wraz z koniem, zostać przydeptanym, ugryzionym. Każda z tych rzeczy może się zdarzyć. Jednak ucząc się anglezowania, utrzymania równowagi w końskich chodach wiemy, że robimy dla siebie coś dobrego sprawiającego nam radość. Umiejętność zapanowania nad końskimi ruchami i psychiką to coś, co nabywamy poprzez doświadczenie. Podstawy można poznać bardzo szybko, doskonalenie już jest trudniejsze.
                Hipoterapia to najlepszy przykład na końską dobroczynność. Dziecięce kręgosłupy się prostują, funkcje życiowe się poprawiają, kołyszące ruchy uspokajają. Psychika dochodzi do wniosku, że życie nie jest takie złe, a ludzie się uśmiechają. Poprawia się ich zdrowie. Nawet „wdychanie spod konika” jest dobre. Drogi oddechowe dobrze na tym wyjdą.
                Każdy człowiek powinien mieć szansę podjęcia wysiłku, jakim jest zrozumienie zwierząt. Dobrze poprowadzony w końskim świecie, z zapachem stajni we włosach będzie lepszym człowiekiem.

/Agnieszka Janczy/

horizontal rule

do góry

MATURY 2013

Kasztany się spóźniły

                Zwykle zdarza się to raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Kasztany zakwitły co najmniej dwa tygodnie później. U Sienkiewicza w słynnej Trylogii wszelkie anomalie traktowane są jak zapowiedź czegoś niezwykłego. Czytamy o wielkich chmarach ptaków pojawiających się nad stepami, o Matce Boskiej nad Częstochową w trakcie obrony Jasnej Góry przed Szwedami, czy o zaćmieniach słońca i kometach. To zwiastun zmian. Może jest tak i w tym roku? W końcu nie zawsze się zdarza, żeby kasztany zakwitły dopiero na początku maja. I jak tu powiedzieć uczniowi liceum w kwietniu, że za późno na naukę, gdy kwitną kasztany – kiedy po prostu ich brak?
                Tegoroczna matura rozpoczęła się 7-go maja o godzinie 9-tej w całej Polsce, a więc i w Zatorskim Liceum. Uczniowie otrzymali wówczas zestawy zadań z języka polskiego. Musieli zmierzyć się z tekstem Tomasza Rożka Świat w 44 zerachoraz jednym z wypracowań dotyczących Glorii victis Elizy Orzeszkowej i wiersza Mazowsze Kamila Baczyńskiego lub fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.Wcale nie było łatwo.
                Kolejny dzień to matematyka – abiturienci mieli za zadanie rozwiązać nierówności, wskazać miarę kątów trójkąta wpisanego w okrąg, czy obliczyć średnią prędkość pociągów.
                Później już tylko język obcy, na którym obowiązywały zadania dotyczące tekstów np. o zdumiewającej kolekcji, zadania z rozumienia tekstu słuchanego oraz kilka form wypowiedzi np. ogłoszenie o spotkaniu ze słynnym naukowcem, list o założeniu klubu młodzieżowego.
I egzaminy dodatkowe. W Zatorskiej Szkole młodzi ludzie pisali egzaminy na poziomie podstawowym i rozszerzonym, a najbardziej popularne okazały się przedmioty m.in. biologia, wos, chemia, geografia, fizyka.
                Egzaminy ustne odbywały się tylko z języka ojczystego i dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Maturzyści wykazali się wiedzą, umiejętnościami, niebywałym zasobem słownictwa oraz doskonałym przygotowaniem.
                Na wyniki musimy jeszcze poczekać. Nie ukrywamy, że z ogromną niecierpliwością.

/MSD/

[photogallery/photo00020977/real.htm]

horizontal rule

do góry

ZAKOŃCZENIE LO

KONIEC CZY POCZĄTEK?
To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku.
Winston Churchill

                Takie motto wybrali sobie tegoroczni maturzyści na zakończenie roku. Nie ma chyba nikogo, kto mógłby się z tym nie zgodzić. Liceum kończy pewien etap w życiu młodego człowieka i rozpoczyna kolejny, miejmy nadzieję owocny w sukcesy, radości, pełen szczęścia, realizacji marzeń. Ostatni tydzień kwietnia przyniósł w Zatorskim Liceum zmiany, ponieważ mury naszej Szkoły opuściło 18-stu uczniów. Pozostał im do napisania najtrudniejszy jak dotychczas egzamin w życiu – matura.
                Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dla klasy III LO gościliśmy p. Burmistrza Zbigniewa Bieranta i p. Marię Filę. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie oglądali prezentację obejmującą całe trzy lata w naszej szkole. Były to zdjęcia, wpisy, komentarze. Najcenniejsze okazały się jednak wspomnienia, jakie wzbudziłpokaz. Wszyscy z ogromnym sentymentem obserwowali slajdy, reakcje uczniów i ich wychowawcy. Po przemówieniach p. Dyrektor Agaty Kogut oraz p. Burmistrza młodzież otrzymała świadectwa i upominki. Następnie podziękowała wychowawcy – p. Piotrowi Balonkowi. Nie obeszło się bez wzruszeń i łez. Ale cóż, tak to jest z pożegnaniami.
                Wszystkim abiturientom życzymy wielu sukcesów, nie tylko na maturze.

/MSD/

horizontal rule

do góry

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2013

                Z pamiętnika gimnazjalisty….

                Dla wszystkich gimnazjalistów najbardziej intensywny okres nauki już się zakończył. Teraz już pozostało napisać ostatnie sprawdziany i walczyć o jak najwyższe oceny na zakończenie roku szkolnego. 23, 24, 25 kwietnia to w tym roku trzy najważniejsze dni dla każdego trzecioklasisty kończącego gimnazjum. Przez cały ostatni rok szkolny najbardziej intensywnie przygotowywaliśmy się do egzaminów, których wynik decyduje przecież o dalszej edukacji. Nauczyciele robili wszystko, ażebyśmy byli jak najlepiej przygotowani do tych dni. Karty pracy, próbne egzaminy, masa kartkówek, rozprawek, listów, felietonów, i tak można byłoby wymieniać w nieskończoność. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę z faktu, iż nasi kochani nauczyciele robią to tylko z myślą o tym, abyśmy zdali testy z wynikiem gwarantującym dostanie się do wymarzonej szkoły. Jednak bardzo często wyglądało to tak, że nasi dydaktycy przejmowali się testami bardziej niż my sami. Po długich godzinach nauki i przygotowań nastał dzień, na który każdy z nas w głębi duszy czekał.
                Pierwszy dzień - wtorek: Chłodny poranek, gdzieś zza chmur przedostawały się nieliczne promyki słońca. Jednak z minuty na minutę było coraz cieplej, co oczywiście pozytywnie wpłynęło na nasze samopoczucie. Początkowo zmagaliśmy się z historią i WOS-em. Po 60-ciu minutach, które mieliśmy przydzielone na napisanie pracy, nadeszła krótka przerwa. Kilka minut na świeżym powietrzu wystarczyło, aby nabrać sił do zmierzenia się z następną częścią – językiem polskim. Jeszcze w poniedziałek poloniści przypominali nam, jak poprawnie napisać rozprawkę, a tu niespodzianka: „napisz charakterystykę...” Jednak po odczytaniu tematu pracy wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, ponieważ ów nie był trudny. Tym razem 90 minut pracy nad zestawem zadań i... koniec na dziś.
                Środa 24 kwietnia budziła spory strach w naszych oczach. W tym dniu do napisania mieliśmy egzamin z przedmiotów przyrodniczych, a następnie z matematyki. Po wyjściu z sali oczywiście odbywały się intensywne rozmowy na temat poprawnego rozwiązania poszczególnych zadań. Na szczęście z pomocą przyszła nasza pani matematyk i rozwiała wszelkie wątpliwości. Wbrew pozorom czas na napisanie testu mija bardzo szybko, więc nie można marnować czasu.
                Czwartek był ostatnim dniem testów. W zależności od wyboru języka obcego pisaliśmy albo język niemiecki albo angielski. Część z nas pisała poziom rozszerzony, inni – tylko podstawowy. Do napisania mieliśmy e-mail, który nie przysporzył większych problemów.
                Egzamin gimnazjalny był dla nas najważniejszym jak dotąd testem w życiu. Mamy nadzieję, że uzyskaliśmy jak najwyższe wyniki, bo przecież daliśmy z siebie wszystko. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników. Już dziś życzymy powodzenia naszym młodszym koleżankom i kolegom, którzy za rok przystąpią do podobnych egzaminów.

/Dominik Kuśpik/
 

horizontal rule

do góry

APEL O JANIE PAWLE II

                Po raz pierwszy uczniowie naszego gimnazjum upamiętnili postać Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Apel wspominający dzieciństwo, młodość, kapłaństwo, pontyfikat oraz śmierć polskiego papieża odbył się 14 maja 2013 roku. Uczennice klasy II B Marysia i Ewa wcieliły się w role prezenterek, które na kawiarniane wspomnienia zaprosiły panią Halinę i pana Antoniego - przyjaciół Karola Wojtyły oraz była studentkę oraz uczestniczkę wycieczek organizowanych przez księdza Karola. Kawiarnianym wspomnieniom towarzyszyła prezentacja multimedialna poprzeplatana nagraniami przemówień Jana Pawła II wygłoszonych w Polsce, recytacja wierszy oraz wystawa prac uczniów gimnazjum. Podniosłego nastroju dopełniły dwie scenki oraz gra na skrzypcach Kingi z klasy II B pieśni: „Barka”, „Moje miasto Wadowice” oraz „Madonna”. Apel zakończył się złożeniem hołdu naszemu papieżowi poprzez zapaleniem świec przed obrazem Jana Pawła II.

/Beata Świętek/

[photogallery/photo00029649/real.htm]

horizontal rule

do góry

KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
„ANGIELSKI JEST PROSTY”
ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS 1-3 GIMNAZJUM W ZATORZE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PRZEDMIOTOWYM Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
KONKURS ODBĘDZIE SIĘ DNIA 6 CZERWCA (CZWARTEK)
O GODZINIE 14.15.
ZAPISY DO 31 MAJA 2013 ROKU U PANI TERESY KONIK.

regulamin do konkursu tutaj

horizontal rule

do góry

Przedstawienie jasełkowe

                Uczniowie naszego gimnazjum w tym roku przygotowali przedstawienie jasełkowe pt: „Jasełka na wesoło”. Z nutką humoru prezentowali postać św. Elżbiety oraz jej spotkania z Maryją, wędrówkę brzemiennej Maryi z Józefem do Betlejem oraz spotkanie nowonarodzonego Jezusa z pasterzami i Mędrcami ze Wschodu. Nie obyło się oczywiście bez czarnych charakterów: Heroda i diabłów, które z niecierpliwością zacierały dłonie i przygotowywały się na przybycie Heroda do piekieł. Uczniowie zaprezentowali swoje przedstawienie nie tylko dla uczniów gimnazjum, ale również dla pensjonariuszy DPS Caritas oraz na VIII Przeglądzie Przedstawień Jasełkowych organizowanym przez ROK w Zatorze.

Beata Świętek

.

horizontal rule

horizontal rule

do góry

Świat przedstawiony a bajkopisarstwo

                Jedną z podstawowych zadań stojących przed autorem książki czy opowiadania jest stworzenie świata przedstawionego. Hogwart, Temeria, świat opanowany przez zombie - Joanne Kathleen Rowling, Andrzej Sapkowski czy scenarzyści serialu The WalkingDead radzą sobie z tymi sposobami wyśmienicie – realia są wiarygodne i relatywnie bliskie tych rzeczywistych.
                Całkowicie inaczej radzi sobie z tym problemem Stephen King. Akcja (zwykle) rozgrywa się w teraźniejszości, autor nie ukrywa jednak dużych odstępstw od prawdziwego świata. Przekłamania, jeśli chodzi m.in. o geografię, są u niego na porządku dziennym. Twierdzi, ze pisarz może sobie na to pozwolić – świat jego książki to jego piaskownica i może w niej robić, co chce.
                Ze swoimi pierwszymi książkami podobnie czynił Dan Brown. Przykład – w pisaniu Cyfrowej Twierdzy posłużył się informacjami od byłego pracownika NSA, by ową agencję i zachowania w niej panujące opisać. Wydarzenie mające miejsce w książce są jednak całkowicie zmyślone, a on sam nie jest pewny co do prawdziwości słów informatora.
                Całkowicie inaczej postąpił on jednak podczas pisania Kodu Leonarda da Vinci. Twierdzi, że realia opisane w książce poprzedzone były wieloletnimi badaniami i wywiadami ze znawcami tematów. Książka powstawała wiele lat, więc jest na to spora szansa. Problem jest tylko jeden – życie jest szare i proste. W rzeczywistości mało co ma drugie dno, wiec i jego poszukiwania mogą spełznąć na niczym. Autor więc nagina fakty, czasem wręcz je łamiąc. Stephen King się nie raz do tego przyznawał, Brown utrzymuje jednak, że świat przedstawiony jest światem prawdziwym. Że Leonardo da Vinci ukrywał w swoich dziełach ukryte przekazy, ze Jezus poślubił i miał dziecko z Marią Magdaleną oraz, że Kościół stworzył propagandę ukrywającą prawdę.
                Wcześniejsze książki Browna były świetne, mało kto jednak o nich słyszał. Żeby się wybić, żeby stać się popularnym, postanowił wykorzystać masę teorii spiskowych w jednej książce. No i dobrze na tym wyszedł – sprzedano miliony egzemplarzy Kodu, wyprodukowano nawet film na jego podstawie. Zarobił kupę kasy. O książce wszędzie się mówiło, sam autor dolewał jeszcze oliwy do ognia. Znaleźli się więc badacze, którzy postanowili podważyć tezę Dana.
                Dwóch katolickich dziennikarzy postanowiło prześwietlić każde słowo w Kodzie. Napisali książkę o podobnej grubości, krytykując utwór Dana. Nazywa się Oszustwo Kodu Leonarda da Vinci, sam ją nawet kupiłem. Wydawnictwo odpowiedzialne za utwór Browna udzieliło autorom nawet przyzwolenia, jeśli chodzi o cytaty, tak byli przeświadczeni o prawdziwości słów zawartych w oryginale.
                Tym samym autor został skaleczony własną bronią – mógł stworzyć własny świat, mógł nie obrażać uczuć religijnych. Nie usłyszałby tak wielu oznak krytyki. I może nie zostałby uznany za najgorszego pisarza powieści faktu. No i z pewnością nie zarobiłby tyle ile teraz. Pieniądze były dla niego ważniejsze od prawdy.
                Powinien być przestrogą dla nowych pisarzy, na jakichś kursach powinno się o nim mówić. Lepiej i bezpieczniej wykreować własny świat od początku, niż twardo opierać się na tym rzeczywistym. Nie oferuje on trwałej podpory.
                A książka Oszustwo Kodu Leonarda da Vinci? Leży na regale i czeka na swoją kolej.

J/arek Jackowski/

horizontal rule

do góry

Ekologia i my


              
  16 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze odbył się Konkurs Ekologiczny „Z ekologią za pan brat”.Został on zorganizowany przez p. Alicję Makuch i p. Piotra Balonka. W ramach KonkursuEkologicznego nauczyciele przedmiotów przyrodniczych postanowili przeprowadzić konkurs „Przyrodniczy Omnibus”, polegający na wyłonieniu wśród naszych gimnazjalistów ucznia, który wykazał się szczególną gorliwością podczas wielu etapów konkursu (zdobył największą ilość punktów dla swojej klasy).
                W Konkursie Ekologicznym uczestniczyły wszystkie klasy gimnazjalne. Pierwszy etap konkursu to test dla wszystkich uczniów, podczas którego wyłoniono trzech uczniów mających reprezentować klasę podczas finału. Kolejne etapy to: zbiórka makulatury i nakrętek, wykonanie gazetek ekologicznych i posterów dotyczących parków narodowych. Muszę przyznać, że największe emocje towarzyszyły zadaniu polegającemu na zbieraniu nakrętek i makulatury (każdy tydzień przynosił zmiany), a najważniejsze są efekty dla środowiska naturalnego (klasy wykazały się rewelacyjnymi wynikami: jedna z klas przygotowała ponad 160 kilogramów makulatury, inna – ponad 60 kilogramów nakrętek, oczywiście pozostałe klasy „nie pozostawały w tyle”). Większość klas dobrze wywiązała się z przygotowania gazetki – były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wartościowe. Natomiast postery o parkach narodowych jeszcze długo będą ozdabiać korytarz Szkoły, gdyż ich wartość merytoryczna jest wysoka, a przekaz graficzny (ilustracje, zdjęcia, symbole) sprzyja zapamietywaniu.
                Finał został rozegrany na sali gimnastycznej. Uczniowie z całej szkoły zebrali się, by w przyjaznej atmosferze dopingować swoje klasy. Reprezentanci bardzo zawzięcie walczyli o mianozwycięzcy tego konkursu, odpowiadając miedzy innymi na pytania dotyczące ochrony środowiska, czy segregacji śmieci. Atmosfera stała się bardzo gorąca. Walka toczyła się do samego końca, a lider konkursu zmieniał się co pytanie. Wszyscy uczestnicy mieli prawo do narady z klasą, jednak nikt z niego nie korzystał (co świadczy o doskonałym przygotowaniu drużyn). W finale Konkursu wygrała klasa 3c. Drugie miejsce zajęły klasy 2a i 1b, a trzecie – 1a.
Natomiast „Przyrodniczym Omnibusem” zostali Rafał Stachura i Ksawery Figa, zdobywając taką samą, bardzo wysoką ilość punktów dla swojej klasy.
                Trzeba także docenić pracę naszego operatora sprzętu Dawida Leszczyńskiego, który cały czas dbał o odpowiednie nagłośnienie. Musimy też podziękować wszystkim klasom za podjętytrud i zaangażowanie w konkurs. Miejmy nadzieję, że poprzez przybliżenie idei ochrony środowiska każdy z nas poczuje się odpowiedzialny za świat, za środowisko naturalne i za to, co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom. Piękno naturalnego środowiska ukazane na posterach dotyczących parków narodowych nie może zaniknąć.

/Krzysztof Wolanin/

 

horizontal rule

do góry

TARGI EDUKACYJNE OŚWIĘCIM 2013

Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski. - Benjamin Franklin

                Wiedzą o tym dobrze uczniowie każdej szkoły, ich rodzice i nauczyciele. Dlatego też jak co roku nauczyciele zatorskiej szkoły starają się ułatwić uczniom ten jakże trudny wybór poprzez spotkania z doradcami w szkole, wyjazdy na targi edukacyjne, przeprowadzenie szeregu zajęć z preorientacji zawodowej.
W środę 10 kwietnia 2013 roku w hali sportowej Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu odbyły się XIV Powiatowe Targi Edukacyjne.
                Swoją ofertę edukacyjną na rok szkolny 2013/2014 zaprezentowały szkoły działające na terenie naszego powiatu. Obok szkół publicznych i niepublicznych pojawił y się mi.in. instytucje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu, których oferty uzupełniały propozycje powiatu. Nie mogło oczywiście zabraknąć oferty naszego zatorskiego liceum, w którym w kolejnym roku szkolnym mogą powstać klasy europejsko-językowa i ekonomiczno-biznesowa.
                „Mieliśmy okazję zapoznać się z bogatą ofertą obejmującą różne oddziały ogólnokształcące oraz szereg atrakcyjnych i poszukiwanych na rynku pracy zawodów. Uczniowie szkół średnich starali się ukazać placówki z jak najlepszych stron. Krótkie pokazy prac wykonanych przez uczniów urozmaicały prezentacje” – komentuje jedna z uczestniczek.
                Udział w Tragach Edukacyjnych to nowe, ciekawe doświadczenie. Każdy z nas utwierdził się w przekonaniu, że wybór szkoły to bardzo trudna, a zarazem ważna decyzja, od której może zależeć nasza przyszłość, nasze życie.

/Sabina Król/

horizontal rule

do góry

CENA SUMIENIA

                8-go kwietnia 2013 roku uczniowie klas III gimnazjum wraz z nauczycielami p. Martą Stramecką, p. Alicją Makuch i p. Markiem Maślanką udali się do Wadowickiego Centrum Kultury na spektakl pt.: „Cena sumienia”. Uczniowie rano uczestniczyli w 4-ech pierwszych lekcjach, a następnie autokarem pojechali do Wadowic. W przedstawieniu aktorzy grali takie postacie jak: Gerard (Rafał Domagała), Lena (Anna Duk), Szymon (Piotr Czarniak/ Piotr Czarniak), Hubert oraz duch wcielony w ciało Huberta - Azazel (Dawid Orendorz).
                Przedstawienie opowiadało o mężczyźnie, który ze złego człowieka, opętanego przez chęć zrobienia szybkiej kariery staje się dobry, uczciwy i pomocny. To właśnie Gerard dla pieniędzy zrobiłby wszystko. Gdy skończył studia, nie miał pieniędzy, ale była przy nim osoba, którą kochał – Lena. Był szanowany przez swojego pracodawcę oraz miał przyjaciół. Mężczyzna z dnia na dzień stawał się coraz bardziej zuchwały, do tego stopnia, że pozwolił Hubertowi umrzeć, nie pomagając mu. Wszyscy się od niego odsunęli, stracił ukochaną osobę, ale jemu to nie przeszkadzało, ważna była kariera i pieniądze. Pewnego dnia do Gerarda przybył duch ukryty w ciele zmarłego Huberta, który pokazał mu, jaki był w przeszłości, a jaki jest teraz. Po tym zdarzeniu bohatera zaczęło gnębić sumienie. Mężczyzna zmienił się. Stał się dla ludzi dobry i bezinteresownie im pomagał.
                Wyśmienita gra aktorów była uzupełniana przez muzykę opracowaną przez Konrada Podolskiego, i efektową grę świateł. Scenografia przygotowana przez scenarzystę i reżysera – Krzysztofa Webera także odegrała znaczącą rolę. Na zakończenie spektaklu aktorzy grający Huberta i Gerarda opowiedzieli nam o grze aktorskiej, przedstawiając pantomimę.
                Sztuka ta nawiązuje do współczesnego świata, w którym pieniądze „zasłaniają” nam sprawy ważne i bezcenne. Miłość, uczciwość, czy choćby czas dla rodziny i przyjaciół to wartości deficytowe, a spektakl ten ma nam to uświadomić. To pierwszy krok w celu zmiany życia.
                Kolejną zaletą była przedegzaminacyjna powtórka z następujących lektur: Biblia, Opowieść Wigilijna, Mały Książę, Skąpiec, Balladyna, Dziady, Faust.  Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem przesłania spektaklu oraz profesjonalnie odegranych roli. Nie obyło się bez uśmiechów, komentarzy i głośnych braw. Pełni wrażeń wróciliśmy do Zatora, gdzie udaliśmy się do domów.

/Justyna Szatanik/

horizontal rule

do góry

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

                Czwórka uczennic ZSO w Zatorze tj. Maria Owczarek, Sabina Król, Paulina Walkowicz, Joanna Strug reprezentowała naszą szkołę na międzyszkolnym konkursie wiedzy pt: „Jan Paweł II – Przyjaciel i Mistrz Młodych”, która odbyla się 4.04.1013 roku w Radoczy. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o życiu Jana Pawła II i naśladowanie w życiu jego postawy. Konkurs przebiegał dwu etapowo: test wiedzy oraz prezentacja i omówienie przygotowanych prac zgłębiających myśl Jana Pawła II z Listu do Młodych. Uczennice zmagały się z blisko 20 szkołami. Na koniec otrzymały wyróżnienie oraz nagrodę.

/Beata Świętek/

[photogallery/photo00026672/real.htm]

horizontal rule

do góry

27 marca 2013 r. "Dzień talentów"

[photogallery/photo00019008/real.htm]

horizontal rule

do góry

„Podobieństwa i różnice – czyli o warsztatach plastycznych z profesorem ASP”

                22. marca 2013r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze miały miejsce niecodzienne warsztaty plastyczne prowadzone przez doktora ASP Rafała Pytla. Już samo zakwalifikowanie się na zajęcia nie było takie proste, każdy chętny musiał bowiem wykazać się kreatywnością i zapałem.
                W dniu warsztatów każdy z nas stał podekscytowany w szkolnej szatni, czekając na nauczyciela. Po dotarciudo ROK-u udaliśmy się na salę, gdzie miały odbyć się zajęcia. Wchodząc do środka, zobaczyliśmy na scenie dwa olbrzymie płótna stojące na sztalugach. Zauważyliśmy również, że krzesła zostały rozstawione podwóch stronach pomieszczenia. Domyśliliśmy się, że będziemy dzielić się na grupy. Na środku stał stół, a na nim laptop i rzutnik.
                Przyszedł profesor. Myśleliśmy, że będzie on surowy, lecz okazało się, że jest miły i sympatyczny. Każdemu rozdał kartki z elementami, które mieliśmy namalować. Było to o tyle dziwne, że każdy z nas miał inny element do malowania. Profesor zaprezentował nam cel takich działań,wówczas zrozumieliśmy, że nie jest to takie trudne. Wychodziliśmy pojedynczo po jednej osobie z każdej grupy. Dzięki temu powstawały pary. Zgasły światła. Rzutnik oświetlił płótna i pojawiły się na nich miejsca, na których mieliśmy malować. Pierwsza osoba z pierwszej grupy miała zaznaczone tło i kilka pustych miejsc do uzupełnienia, natomiast pierwsza osoba z drugiej grupy miała wyznaczonąkolejną przestrzeń. Kiedy para skończyła malować,to pojawiała się druga, a po niej kolejna itd.Aby osoby czekające na swoją kolej nie nudziły się, profesor opowiadał nam o różnych ciekawostkach dotyczących naszych obrazów oraz na temat autora arcydzieła, na którym się wzorował, przygotowując warsztaty(Joan Miró).Pan Rafał Pytel wskazywał nam, jaki wpływ na tworzenie obrazów, wybór kolorów, wygląd barw ma kolejność powstawania dzieła,nakładania warstw.
                Po zakończeniu malowania profesor przedstawił nam, na czym polega malowanie warstwami. Pokazał mam różnice między naszymi pracami, wyjaśnił także, iż jeden obraz był malowany „od końca”, a drugi „od początku” oraz wyświetlił oryginalne dzieło malarza.
Bardzo podobał nam się pomysł warsztatów i myślę, że każdy będzie o nich pamiętać, gdyż nie tylko bawiliśmy się świetnie, ale nauczyliśmy się również wielu nowych rzeczy – komentowali uczestnicy.
                Po zakończeniu warsztatów zadaliśmy parę pytań panu Jackowi Pasternakowi, pracownikowi ROK-u, przyglądającemu się naszej pracy.
Pierwsze pytanie brzmiało, czy podobał mu się pomysł profesora ASP. Pan Jacek odpowiedział następująco: Tak. Zwłaszcza, że miałem udział w jego powstawaniu. Można powiedzieć, że była to mieszanina kreatywności, tej opartej na tradycyjnych formach sztuki oraz tej korzystającej z nowoczesnych, technologicznych form przekazu. – Dodał – Problemem, który zresztą szybko udało się pokonać, była dwuliniowa projekcja obrazu na płótna oraz zrównoważenie padających na obrazy świateł. Tak, żeby było dobrze widać malowane obiekty.
                Drugie pytanie dotyczyło wykonanej przez uczniów pracy.Po chwili namysłu nasz rozmówca oznajmił: Muszę powiedzieć, że byliśmy mile zaskoczeni. Ekspresja, ciekawe metody pracy, no i genialny wręcz efekt końcowy. Robiło to wrażenie.
Natomiast o warsztatach wypowiadał się Pan Jacek następująco: Wniosek po tak ciekawie spędzonym czasie nasuwa się sam. Trzeba częściej dawać młodzieży szanse obcowania ze sztuką i ze swoją kreatywnością. Mamy bardzo zdolną młodzież i trzeba dawać szansę na wykorzystywanie jej możliwości nie tylko w nudnej standardowej formie.
                I jak się z tym nie zgodzić?

/Justyna Cygan, Ewa Dzidek, Kuba Zarzycki/

horizontal rule

do góry

TARGI EDUKACYJNE W KRAKOWIE

               
22 marca 2013 roku klasy trzecie gimnazjum pojechały na Targi Edukacyjne do Krakowa, organizowane w ramach projektu ,,Festiwal Zawodów w Małopolsce”, mający na celu pomoc małopolskim gimnazjalistom w wyborze odpowiedniego kierunku kształceniaoraz zapoznania ich z ofertami szkół ponadgimnazjalnych jak i uczelni wyższych. Każdy mógł znaleźć tam coś dla siebie. Oferty 53. szkółzostały zgromadzone w jednym budynku, by mogły zaprezentować się i zachęcić uczniów do nauki w ich placówce. Targi zostały podzielone na siedem sektorów: turystyczno-gastronomiczny,rolno-przetwórczy, mechaniczno-mechatroniczny, usługowy, informatyczny, budowlany oraz społeczno-medyczny. W każdej grupie można było przyjrzeć się nieco przyszłym kierunkom czy zawodom. Nie zabrakło wielu atrakcji takich jak możliwość zrobienia sobie zdjęcia i patrzenia na jego obróbkę, oglądanie powstawania ciekawej fryzury, rysunku czy innych prac związanych z danym zawodem.
                Największe zainteresowanie wzbudzili doradcy zawodowi, którzy pomagali w podjęciu decyzji w wyborze dalszego toku nauczania. Mówili, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły, czy nasze oczekiwania z przyszłą uczelnią są realne oraz, co możemy zrobić, aby najlepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy.

/Joanna Strug/

horizontal rule

do góry

6 marca 2013r. Szkolny Konkurs Ortograficzny o miano "Mistrza Ortografii"

 lista uczestników

.

horizontal rule

horizontal rule

do góry

5 marca 2013r. "ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY"

            5 marca 2013 r. w sali gimnastycznej ZSO w Zatorze odbyło się, jak co roku, święto patrona naszej szkoły, Mikołaja Kopernika. Apel z tej okazji został przygotowany przez klasę IIIc pod przewodnictwem pana Marka Maślanki.
            Po zakończeniu części oficjalnej, złożonej z tradycyjnego wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania hymnu i złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą naszego patrona, rozpoczęła się część artystyczna. Uczennice klasy IIIc przybliżyły uczniom postać Mikołaja Kopernika poprzez odtworzenie prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez Martynę Całus. Apel urozmaicały wiersze recytowane przez Karolinę Piórowską, Martę Szewczyk i autorkę prezentacji na temat patrona.
            Następnym punktem programu było przemówienie pani wicedyrektor, Renaty Pękali. W swojej wypowiedzi przybliżyła nam ona krótką historię święta patrona, które corocznie odbywa się w naszej szkole oraz złożyła podziękowanie za zorganizowanie części artystycznej. Następnie głos zabrały pani Alicja Makuch oraz pani Ewa Doległo. Przyznały one nagrody najlepszym uczniom naszej szkoły za udział oraz wygraną w konkursach przedmiotowych. Szczególne gratulacje powędrowały do Rafała Stachury i Ksawerego Figi, zajmujących wysokie miejsca w konkursie „Lwiątko” oraz do Szymona Bernowskiego, finalistę konkursu wojewódzkiego z geografii.
Po zakończeniu apelu przez panią wicedyrektor, uczniowie rozeszli się do klas.

/Kamila Klimkowicz /
 

[photogallery/photo00010153/real.htm]

horizontal rule

do góry

Przygoda we Włoszech


            Nasza szkoła od 2011 roku realizuje międzynarodowy projekt Comenius "A fairy tale or a fairer tale". Polega on na wymianie międzynarodowej uczniów ze szkół partnerskich z Holandii, Włoch, Belgii, Francji i oczywiście Polski finansowanej przez Unię Europejską. Stronę polską reprezentują nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze. Partnerstwo pomiędzy naszymi szkołami zaowocowało już licznymi przyjaźniami. Przyczyniło się do poznania bardzo ciekawych zwyczajów i obcych kultur. Dzięki tej wymianie mamy szansę zdobyć nowe doświadczenia, nauczyć się perfekcyjnego posługiwania się językiem oraz poznać poglądy młodych ludzi w innych krajach.
            Wyjazd do Włoch odbywał się w dniach 18-22 luty 2013 roku. Brało w nim udział 13 osób, 10 uczniów Gimnazjum i Liceum Ogólnokszatałcącego: Aurelia Ćwiertnia, Sabina Król, Justyna Cygan, Marcin Gołda, Natalia Nogala, Justyna Szatanik, Katarzyna Cygan, Monika Matusyk, Paulina Walkowicz, Kinga Kuzia oraz 3 nauczycieli:p. dyr. A.Kogut, p.M.Maślankaoraz koordynator projektu p.B.Świeguła-Biernat. Już kilka tygodni wcześniej rozpoczęliśmy przygotowania pod czujnym okiem nauczyciela, koordynatora projektu. Tematem przewodnim była restauracja obiektu historycznego oraz pomysł na jego wykorzystanie w sposób przyjazny dla środowiska. Uczniowie z Polski wybrali zatorski zamek, na temat którego zgromadzili wiele ciekawych materiałów źródłowych, sfotografowali go, nakręcili krótkie filmiki oraz skrupulatnie opisali swoje prace badawcze w wersjach polsko- i anglojęzycznych. Zdjęcia zostały wykorzystane w dwóch prezentacjach na temat naszego zabytku. Pierwsza z naszych prezentacji dotyczyła historii zamku, a także jego opisuuwzględniającego wygląd oraz stan budowli dawniej i dzisiaj. Natomiast druga odnosiła się do naszych koncepcji oraz pomysłów związanych z wykorzystania tego obiektu. Zgodnie z naszymi planami każda sala miała inne przeznaczenie i wystrój. Zachowane zostały wszystkie oryginalne elementy np.ornamenty. W opisie uwzględniliśmy także wykorzystanie ekologicznych materiałów do renowacji zamku. Zaproponowaliśmy działalność: prowadzenie własnej restauracji i wynajem sali konferencyjnych.
            O godzinie 12.35 z lotniska w Krakowie wylecieliśmy do Mediolanu. Podróżbyła bardzo krótka, ok. 1,5 h. We Włoszech czekał już na nas autobus, którym razem z holenderskimi uczniami udaliśmy się do szkoły partnerskiej w Desenzano, gdzie czekał już na nas poczęstunek przygotowany przez włoskich uczniów.Następnie zostaliśmy podzieleni na pięć międzynarodowych grup: Aelos, Atlas, Helios, Gaea, Neptune. Każda z nich, w oddzielnych salachwykonywała prace plastyczne z widniejącymi symbolami tego regionu Italii oraz okolic jeziora Garda. Były one naszymi pamiątkami z wizyty we Włoszech. Po zakończeniu pracy wszyscy udaliśmy się do auli, aby posłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu młodych muzyków - uczniów z tamtejszej szkoły, którzy razem z nauczycielem założyli szkolny zespół. Na zakończenie dyrektor szkoły wygłosił krótkie przemówienie i serdecznymi słowami przywitał nas w Desenzano. Tego dnia poznaliśmy także goszczące nas rodziny. Wszyscy byliśmy mile zaskoczeni ich uprzejmością i troską.
            W kolejnych dniach także czekało na nas wiele atrakcji. We wtorek wyruszyliśmy na całodniową wycieczkę do Wenecji. Tam zobaczyliśmy piękny Pałac Książęcy, a także bazylikę św. Marka. Malownicze widoki rozciągały się z każdego z licznych mostów weneckich. W środowy poranek dowiedzieliśmy się, jak działa Zakład Utylizacji odzyskujący energię oraz ciepło z odpadów w Brescii. Głównym celem stworzenia owego obiektu było uzyskanie równowagi ze środowiskiem. Po południu mieliśmy okazję zwiedzić park "Ambienteparco" w tym samym mieście. Tam w ciekawy sposób pokazano nam jak żyć w zgodzie ze środowiskiem i jak o nie dbać. Inżynierowie pokazali nam nowoczesne projekty domów, które pozwalają oszczędzać energię zarówno cieplną jak i elektryczna. Kolejną atrakcją było zwiedzanie "Roman Villa", o której opowiedziały nam dwie uczennice tamtejszej szkoły. Mogliśmy porównać współczesne i dawne zwyczaje. Po powrocie do Desenzano każda z grup miała za zadanie przeprowadzić z przechodniami wywiad na temat ekologicznego trybu życia, a także zebranie materiałów z recyklingu pomocnych w wykonaniu rzeźby związanej ze środowiskiem przyrodniczym. Po owocnym zakończeniu pracy wszyscy uczniowie udali się do piwniczki z winami Prandini – "Perla del Garda" w Lonato. Tam dowiedzieliśmy się, w jaki sposób i jak długo powstaje wino. Następnie wspólnie zjedliśmy kolację w pizzerii, gdzie miło spędziliśmy czas. W czwartek mieliśmy okazję podziwiać piękny zamek w Desenzano, poznać jego historie i plany dotyczące dalszej renowacji. Po wysłuchaniu krótkiej przemowy głównego inżyniera owej budowli wszyscy udali się, aby stworzyć instalacje z odpadów zebranych uprzedniego dnia. Głównym tematem było pytanie: "Czym jest natura?". Każda z prac została później opisana, a następnie nagrodzona przez Przewodniczącego włoskiej Komisji ds. Prac Publicznych, Kultury i Oświaty Urzędu Miejskiego w Desenzano. Kolejnym, kulminacyjnym momentem była prezentacja prac przygotowanych uprzednio w domu,przed przyjazdem, przez każdy kraj na temat zaadoptowanego przez niego obiektu historycznego. Każdą prezentację obejrzał Burmistrz Miasta Desenzano, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Przewodniczący Komisji Oświaty wraz z dyrekcją szkoły oraz wszystkimi uczniami biorącymi udział w wymianie Comenius. Dostojne grono władz miejskich za najlepsze prezentacje uznało pokaz przygotowany przez polskich oraz włoskich uczniów. Wieczorem odbyła się wykwintna kolacja we włoskiej szkole gastronomicznej.
            O godzinie 10.20 wystartował samolot z Italii do Polski. Niestety, złe warunki pogodowe nie pozwoliły pilotowi wylądować na lotnisku w Krakowie. Samolot został przekierowany do Rzeszowa. Stamtąd zostaliśmy przewiezieni autokarami do Balic,gdzie czekali na nas rodzice,podróż trwała trzy godziny.
            Ten wyjazd nauczył nas, że wykorzystując nowe technologie można żyć oszczędnie jednocześnie nie niszcząc środowiska. Pozwolił nam zobaczyć piękne zabytki,doskonalić umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Takie projekty otwierają młodym uczniom okno na świat,pozwalając poznać ludzi z obcych krajów.

/Aurelia Ćwiertnia/

horizontal rule

do góry

Podsumowanie projektu o Januszu Korczaku

Rok 2012 był Rokiem Janusza Korczaka. Uczniowie gimnazjum przez cały rok brali udział w projekcie poświęconym właśnie temu wybitnemu człowiekowi. Uznaliśmy, że idea przybliżenia uczniom i nauczycielom sylwetki Janusza Korczaka jest bardzo cenna. Znajomość jego losów, twórczości, podejmowanych działań jest dziś bardzo słaba, toteż szkoła powinna pielęgnować pamięć o Januszu Korczaku i jego wpływie na kształtowanie współczesnych poglądów na prawa dziecka.

Uczestnicy projektu:
uczniowie klas 1-3 gimnazjum
Czas trwania projektu:
kwiecień 2012-grudzień 2012

Cel ogólny
Uświadomienie uczniom niezwykłości biografii i dokonań Janusza Korczaka, skłonienie do refleksji nad tym, dlaczego bieżący rok kalendarzowy został ogłoszony Rokiem Janusza Korczaka.

Harmonogram tego projektu:
*Przygotowanie gazetki poświęconej J. Korczakowi w holu szkoły (bibliotekarz)
*Przygotowanie gazetek klasowych (Wychowawcy klas)
*Przeprowadzenie zajęć na godzinach wychowawczych poświęconych Januszowi Korczakowi (wychowawcy klas)
„Nie tylko Wikipedia” – zapoznanie uczniów ze stronami internetowymi poświęconymi J. Korczakowi – umieszczenie adresów stron na gazetce(korytarz) bibliotekarz
*Oglądanie filmu Andrzeja Wajdy o Januszu Korczaku – klasy 1-3 (wychowawcy klas)

*Konkursy literackie w ramach podsumowania projektu o Januszu Korczaku:
- „Wywiad z J. Korczakiem” – klasy pierwsze gimnazjum
- Rozwiń wybraną myśl Janusza Korczaka – klasy drugie gimnazjum
Wszystkie klasy gimnazjum – testy na czytanie ze zrozumieniem (tekst o Korczaku w ramach projektu - n-le j. polskiego)

Podsumowanie projektu ,ogłoszenie zwycięzców w poszczególnych kategoriach.(przewodniczący zespołu humanistycznego, bibliotekarz)

Wyniki konkursów literackich:
klasy pierwsze

miejsce I Zuzanna Pindel - 1b
Gabriela Pawlowska - 1a

miejsce II Maria Matla - 1a
Artur Królczyk - 1b

miejsce III Natalia Sęk - 1b
Jakub Sobol - 1a
Krystian Kamski - 1b

klasy drugie Wyróżnienia

miejsce I Dominika Szczepanik - 2b Ksawery Figa - 2b
Ola Bębenek - 2c
miejsce II Daniel Świergosz - 2a Paulina Polanek - 2a

miejsce III Dawid Markowski - 2b
Katarzyna Cygan - 2b
Maria Owczarek - 2b
Sylwia Stybak - 2a Gratulujemy!!!!
 

/M. Tatar/

horizontal rule

do góry

Czar niepowtarzalnej nocy

               
19 stycznia 2013 roku był niezwykły dla uczniów III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zatorze - tegorocznych maturzystów. Tego dnia odbyła się studniówka 2013! Przepiękne suknie, niezapomniane wrażenia oraz wystrój sali w Domu Ludowym w Palczowicach spowodowały, iż ta noc już na zawsze pozostanie w pamięci maturzystów.
Studniówka to zawsze długo wyczekiwany przez licealistów dzień. To wieczór, podczas którego uczniowie mogą się odprężyć, pobawić i przede wszystkim uświadomić sobie, jak szybko mija czas. Trzy lata, które dla niektórych wydawały się wiecznością, już się kończą. Zostało nieco ponad 90 dni do najważniejszego egzaminu, ale w tę noc maturzyści zapomnieli prawie o wszystkim. Prawie o wszystkim, bo nie zapomnieli o słowach wdzięczności, które na samym początku skierowali do Dyrekcji, Wychowawcy i Grona Pedagogicznego, dziękując za trzy lata ich pedagogicznego trudu.
                Po tej oficjalnej części rozpoczął się bal studniówkowy. Jak nakazuje tradycja, otworzył go najdostojniejszy taniec – polonez. Po nim zostało już tylko miejsce na iście szampańską zabawę do białego rana, co świadczy nie tylko o wytrwałości, ale również o niesamowitości tego balu. Niestety – mówią maturzyści – to wszystko już za nami. Teraz potrzeba nam wytrwałości nie w zabawie, ale w nauce.
                Maturzyści kierują również tą drogą podziękowania dla Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu za obecność oraz wspólną zabawę. Szczególne wyrazy wdzięczności składają swoim Rodzicom, którym zawdzięczają możliwość przeżycia czaru tej niepowtarzalnej nocy.
Natalia Kosowska


 

.

horizontal rule

horizontal rule

do góry

Kolędowania czar

            Kiermasz bożonarodzeniowy w zatorskiej szkole to tradycyjna forma spotkania uczniów, ich rodziców i nauczycieli w okresie poprzedzającym te najpiękniejsze święta w roku. Spotkania te wiążą się z wspólnym kolędowaniem, składaniem życzeń i obejrzeniem występów młodzieży. W tym roku także wystawiono spektakl, tym razem przygotowany przez Koło Teatralne pod przewodnictwem p. Barbary Gerlach, a inspirowany bajką „Zatorski Karp” autorstwa Dominiki Siedleckiej zamieszczoną w tomie „Opowieści z Doliny Karpia - Zatorski Stragan Bajek”.    
            Następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie i poczęstunek. W międzyczasie można było obejrzeć, a także kupić prace dzieci takie jak: choinki, szopki, stroiki, kartki świąteczne, drzewka świąteczne itp. przygotowane pod kierunkiem p. Katarzyny Brandys-Gacek. Dochód z kiermaszu był w całości przeznaczony na pomoc dzieciom z Ruandy, którymi od kliku lat opiekują się nasi uczniowie i nauczyciele –w ramach programu „Adopcja Serca”. W akcję czynnie włączyli się ks.Bartłomiej Bartosik, opiekun Koła Caritas p. Marzena Srokosz-Mokwa oraz pozostali pracownicy Szkoły.

/MSD/

[photogallery/photo00003725/real.htm]

horizontal rule

do góry

19 grudnia 2012 r. GWIAZDKOWE KLIMATY

        Jak co roku świętujemy Boże Narodzenie. Z tej okazji w środę, 19-stego grudnia 2012 roku, uczniowie z całej gminy Zator spotkali się na zatorskim Rynku, aby wspólnie pokolędować i przystroić choinki. Spotkanie to nosiło nazwę: „Gwiazdkowe klimaty”.
        Około godziny 11.30 z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze uczniowie z klas drugich, trzecich oraz z klasy trzeciej LO udali się na Rynek. Tam spotkali się z młodzieżą z innych miejscowości i zostali przywitani przez dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury im. J. Matejki w Zatorze – p. Elżbietę Mostowik. Po krótkim wstępie wszyscy mogli przyłączyć się do malowania ozdób choinkowych wykonanych uprzednio przez pracowników ROK-u, które później zostały zawieszone, wraz z tymi przyniesionymi przez uczniów każdej ze szkół naszego regionu, na choinkach otaczających Rynek w Zatorze. Pracę umilały wszystkim uczniomśpiewy koleżanek z każdej ze szkół. ZSO w Zatorze reprezentowały uczennice klasy trzeciej gimnazjum: Monika Matusyk oraz Martyna Wierdanek. Każdy włożył wiele zapału w swoje zadanie. Kiedy zakończyliśmy prace wraz z panem Bartoszem Gacią nauczyliśmy się kilku kolęd, które wspólnie wykonaliśmy. Przez cały czas towarzyszył wszystkim dobry humor i świąteczna atmosfera. Wszyscy starali się, jak mogli, by upiększyć naszą Gminę i pięknie ją przystroić.
        Przez cały czas mogliśmy podziwiać prace mieszkańców Zatora, którzy ustawili swe dziełana straganach. Były tam niezliczone ilości pięknych ozdób, a także rzeczy wykonane z wikliny przez naszego miejscowego artystę. Dzięki paniom z Ośrodka Kultury wszyscy bez wyjątków mogli rozgrzać się, jedząc pyszny żurek.
        Świąteczny czas, to czas radości i pokoju. Młodzież z gminy Zator wspólnie mogła przysłużyć się Małej Ojczyźnie i zjednoczyć się, trwając w uśmiechu i radości. Prace wszystkich uczniów można podziwiać na Rynku lub obejrzeć zdjęcia z akcji na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Kultury.

/Aurelia Ćwiertnia/

horizontal rule

do góry

WIGILIE KLASOWE

                    We wtorek 18. grudnia 2012 r. w naszej szkole (ZSO w Zatorze) odbyły się wigilie klasowe. Taką tradycję kultywujemy już od wielu lat i za nic na świecie nie moglibyśmy z niej zrezygnować.
Na lekcji wychowawczej uczniowie każdej z klas wraz z wychowawcami podzielili się opłatkiem, oczywiście składając sobie nawzajem życzenia.        
                    Następnie mieliśmy mini wieczerzę wigilijną, a raczej poczęstunek, na który każdy przyniósł coś pysznego. Pojawił się barszczyk z uszkami, w niektórych klasach żurek, ale wszędzie ciasta, ciasteczka i owoce. Wszyscy zjedli coś dobrego. Tam, gdzie zabrakło wychowawców, zjawili się inni nauczyciele. Wszystkim dopisywał dobry humor. Takie wigilie klasowe to bardzo dobry pomysł, żeby pozacieśniać trochę klasowe więzi i poczuć już świąteczny klimat.

/Gabriela Mika/

 

horizontal rule

do góry

INTERNETOWY TEATR DLA SZKÓŁ:
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA


   
Telewizja Polska rozpoczęła w tym roku szkolnym nowatorski projekt Internetowy Teatr TVP dla szkół. Jego ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych na wysokim poziomie dla uczniów z małych miejscowości oraz zaszczepienie w młodych odbiorcach zamiłowania do ambitnej i wartościowej sztuki.
    Uczniowie naszej Szkoły mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną pt. Opowieść Wigilijna, graną na żywo w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Już przed godziną 10-tą 14 grudnia 2012 r. wszyscy uczniowie klas I i II gimnazjum zajęli miejsca na sali w Regionalnym Ośrodku Kultury im. Jana Matejki i czekali na rozpoczęcie. O godz. 10-tej każdy obecny na sali zaczął poznawać opowieść Karola Dickensa. Nie różniła się wiele od książki, więc była idealnym dodatkiem dla tych, którzy jej lekturę mają już za sobą, a super wstępem dla innych, którzy jej przeczytanie mają zaplanowane na najbliższą przyszłość. Aktorzy świetnie wczuli się w role, dzięki czemu emocje odczuwało się wraz z nimi. W główną postać EbenezeraScrooge'a wcielił się Szymon Cempura. Znakomicie podołał zadaniu. W pozostałych rolach wystąpiło aż czterdziestu aktorów znanych z ról filmowych i serialowych. Wielkie brawa należą się także Rafałowi Sisickiemu za podjęcie roli reżysera. Kilkuminutowe piosenki urozmaicały akcję, choć nie wszystkim się podobały.
    W czasie spektaklu kamerzyści z lokalnej stacji – Telewizji Kraków tworzyli reportaż filmowy, kamerując zadowolone dziecięce twarze wpatrzone w ekran, a następnie przeprowadzając wywiady na temat sztuki teatralnej, projektu oraz nadchodzących świąt. Wywiadu p. Agacie Jędrzejczyk-Dyląg udzielili – p. dyrektor Renata Pękala i uczniowie: Maria Owczarek, Bartosz Góralczyk, Aleksandra Bębenek i Zuzanna Pindel. Całość transmitowano w Telewizji Kraków tego samego dnia o godzinie 18.30.
Druga część spektaklu była tak samo zachwycająca. Uczestników owładnął wesoły świąteczny nastrój. Podczas powrotu do szkoły od nowa przeżywano niektóre fragmenty Opowieści Wigilijnej. Co chwilę mijało się kogoś nucącego śpiewane w niej utwory.
    Myślę, że pomysł oglądania sztuki teatralnej kilka kroków od szkoły, w tej samej miejscowości, to świetny pomysł. Całość dopełnia świetnie dobrany do pory roku repertuar, ponieważ sztuka ta to przede wszystkim wspaniała opowieść ukazująca, że święta Bożego Narodzenia to rzeczywiście magiczny czas.
    Teraz czekamy z niecierpliwością na następny spektakl :)

   / Agnieszka Janczy/


Wypowiedź uczniów Naszej szkoły, po spektaklu, można obejrzeć w Kronice
Kraków

horizontal rule

do góry

Preorientacja zawodowa w Zespole Szkół w Zatorze


    Liceum, gimnazjum, i co potem? Wielu naszych uczniów (ZSO w Zatorze) zastanawia się nad tą kwestią, wielu jeszcze nie wybrało, zostawiając decyzję na później, czy to dobrze? W naszych czasach niestety nie. Już od najmłodszych wymaga się życiowych decyzji, np. przy wyborze szkoły już ponadgimnazjalnej (w związku z nową reformą klasy licealne są ukierunkowane na nauczanie konkretnych, wybranych przez ucznia dziedzin, a część przedmiotów jest nauczana w niewielkim, podstawowym zakresie). Pojawia się też inny problem: często uczniowie z niewielkich miejscowości nie posiadają wystarczającej wiedzy o zawodach, kierunkach na uczelniach i wybierają tylko znane im specjalności, kierunki realizowane w okolicznych szkołach/uczelniach lub całkiem przypadkowo: tam, gdzie są w stanie się dostać lub tam, „gdzie idzie kolega”. Dopiero później okazuje się, że muszą wykonywać pracę, której nie cierpią, pojawia się więc frustracja, wypalenie zawodowe lub co gorsza spotykają się z niemożnością znalezienia pracy w zawodzie.
    Aby temu zaradzić, panie pedagog z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze poprosiły o współpracępracowników Zatorskiej Agencji Rozwoju. ZAR natomiast zaproponowała szkolenie dotyczące planowania kariery zawodowej organizowane przez Ochotnicze Hufce Pracy – Mobilne Centrum Informacji Zawodowej przy Małopolskiej Wojewódzkiej Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie. Szkolenie to odbyło się 12 grudnia w sali multimedialnej ZSO w Zatorze, a skierowane było dla uczniów klas III liceum i gimnazjum. Pani Małgorzata Mazurek opowiadała o szkolnictwie w naszym kraju, rodzajach szkół i różnorodności zawodów. Zapoznała również uczniów z preferowanymi kierunkami kształcenia i wymogami, jakie należy spełnić w celu przyjęcia do pracy, szkoły i specyfiką zawodów.
    Myślę, że spotkanie to przyniesie skutki w postaci dobrze wykształconych i wykwalifikowanych pracowników. W końcu powstają Strefy Aktywności Gospodarczej…


 

horizontal rule

do góry

NOWY ROK…


    Nowy Rok nigdy nie działał na mnie jakoś stymulująco. W takim sensie, żeby cokolwiek zmieniać. Postanowienia noworoczne są jak obietnice wyborcze:ładnie wyglądają z daleka, ale są niewykonalne. Moim zdaniem, najlepiej poprawiać, a nie zmieniać na siłę. To rodzi jakże polską frustrację.
    Dwa tysiące dwunasty rok (nie dwutysięczny dwunasty) przyniósł jakąś cholerną stagnację w sztuce. Przeciętność bierze górę nad dobrą muzyką, wciągającą książką, czy wartościowym filmem. Tego jest naprawdę mało i trzeba długo szukać, żeby coś wyłuskać. No, ale dzięki temu powstaje nisza, do której nie każdy ma wstęp. Tak, bądźmy tacy specjalni, bądźmy drugą Wielką Brytanią.
Rząd przeprowadza kolejne krucjaty na nasze majątki. Rostowski sadzi fotoradary przy każdym możliwym kawałku asfaltu, posłowie PO wyskakują z takim pomysłem, żeby wszystkie drogi były płatne. Jak to przejdzie, to będziemy mieli w Polsce coś na skalę WTC. Proszę się nie śmiać, przecież całkiem niedawno udaremniono przygotowania do zamachu na naszego szanownego prezydenta - głowę państwa. Notabene, ostatnio nawet zgolił wąsy. Czyżby BOR podjął kolejne środki, mające zapewnić bezpieczeństwo? Jestem taki dumny z naszych służb!
    Największą klapą ostatnich miesięcy był zakup słynnych (w złym znaczeniu tego słowa) Dreamlinerów przez nasze flagowe linie lotnicze LOT. Czy zarząd tej spółki ma odcięty dostęp do Internetu i innych mediów? Japończycy przecież zdążyli się przekonać o niezawodności tego sprzętu. Dlaczego tak nieprzemyślane decyzje dotykają spółkę chylącą się ku bankructwu? Już nie wspomnę o aferze z płytą lotniska w Modlinie, bo chyba już wszyscy o tym wiedzą.
Aha, tutaj też aplauz.
    Miałem nie poddać się frustracji, ale wyszło, jak wyszło. Przecież są jakieś miłe zeszłoroczne aspekty. 1. stycznia weszła w życie Nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt; 29 stycznia otwarcie Stadionu Narodowego w Warszawie. I to by było na tyle.
Mam ogromną nadzieję na to, że dwa tysiące trzynasty będzie dla nas lepszy. Dla mnie na pewno, bo kończę swoją dwunastoletnią karierę w polskim szkolnictwie, ale dajmy już spokój temu. Ten rok zapowiada się pysznie pod względem koncertów i takich podobnych wydarzeń. Nic, tylko zbierać na bilety.
    A teraz proszę mi wybaczyć – mam ferie, ostatnie w swoim życiu. Trzeba je godnie wykorzystać.

/Adam Brusik/
 

horizontal rule

do góry

POSTĘP czyli celowe postarzanie idei

            Wszystko zaczęło się od porozumienia producentów żarówek. Umówili się oni, ze żadna żarówka nie będzie świeciła dłużej niż określony czas, mimo iż z technicznego punktu widzenia mogłaby świecić dziesięć razy dłużej. Producent, który nie dostosował się do danego czasu działania produktu musiał płacić haracz lub na skutek zmowy cenowej jego firma upadała. Mimo iż sprawa wyszła na światło dzienne, a część zarządu tych firm wylądowała za kratkami, zbyt wiele się nie zmieniło – nadal żarówki przepalają się szybciej niż powinny.

            Dlaczego? W ekonomii nazywa się to „zamierzonym postarzaniem przedmiotów w celu napędzenia koniunktury”. Co to oznacza w praktyce? Że twój ulubiony odtwarzacz DVD pewnego dnia po prostu się nie włączy. Mimo iż mógłby działać jeszcze parę lat, jakiś mały chip uzna ze naoglądałeś się już wystarczająco i uniemożliwi włączenie urządzenia. I nie będzie to dysfunkcja, awaria czy wada konstrukcyjna. W ten sposób koncern produkujący odtwarzacze zmusi cię do kupna kolejnego produktu.

Można się oburzać, można pisać skargi lub felietony, nic jednak nie zmieni faktu, że świat jaki znamy, istnieje dzięki celowemu postarzaniu produktów. To podstawa gospodarcza tego i ubiegłego wieku, podstawa postępu i naszego dobrobytu. A jak się skończy? Prawdopodobnie źle, bo nie można się w nieskończoność rozpędzać. Ale zatrzymać tego też nie ma jak.  Kto pierwszy zwolni tego zadepczą. Jesteśmy wyznawcami kultu wzrostu i tragedią nie jest nawet spadek, tylko już samo spowolnienie tego wzrostu.

Nie inaczej jest z kulturą. Makulaturyzacjalektur polega na celowym wydawaniu byle jakich książek, które mają zostać kupione, przeczytane i zapomniane, by zrobić miejsce następnym. Dla rynku nie jest dobrze, jeśli czytelnik ma biblioteczkę, a w niej ulubione książki, do których co jakiś czas wraca. W zalewie miałkich popowych książek, filmów, muzyki, coraz rzadziej zdarza się dzieło, które wyskoczy na tyle ponad przeciętność, tak że przetrwa lata. Jak inaczej wytłumaczyć nawet nie miałkość, ale całkowitą padakę polskiej muzyki pop?

Uproszczone przekazy działają jak smar na synapsy, mają ułatwić szybki przerób, wydalenie i zassanie nowej porcji. Przemiana kultury, podobnie jak przemiana materii, powinna być szybka.

            A może tak musi być? Nieśmiertelność oznacza przecież stagnację. Wszyscy chyba narzekają na kanon lektur szkolnych. Sterta zatęchłych, nieaktualnych ksiąg, których miejsce jest na cmentarzu literatury. Więc może nie ma niczego złego w przyspieszaniu biegu? Może spacer jest niemożliwy? Może wybór jest tylko taki: albo stać w miejscu albo biec coraz szybciej, do upadłego?

Co ciekawe, nikt nie zwrócił uwagi na to, ze celowe postarzanie produktów nie zostało wymyślone przez zachłannych kapitalistów. Stosuje je również przyroda i to niemal od początków istnienia życia. Wszystkie organizmy wielokomórkowe, w tym również i człowiek, są skonstruowane tak, by działały poprawnie tylko przez określony czas. Potem powinny zacząć się psuć i wreszcie odejść by zrobić miejsce następnemu pokoleniu, udoskonalanemu przez dobór naturalny, gwarantującemu większe bezpieczeństwo informacji niesionej przez gen.

/Jarosław Jackowski/

horizontal rule

do góry

Lekcja filmowa

                Nauka przez doświadczenie, z wykorzystaniem różnorodnych metod nauczania to główny sposób zdobywania wiedzy  w obecnych czasach. Właśnie dlatego, aby urozmaicić szkolne lekcje, zademonstrować w oryginalny sposób pewne informacje i skorzystać z fachowej wiedzy ludzi związanych z filmem, klasy drugie zatorskiego gimnazjum udały się już po raz drugi na „Lekcję filmową” do kina „Sztuka” w Chrzanowie. Znajomość tematyki gatunków filmowych wydaje się oczywista w obecnych czasach, kiedy młodzi ludzie spędzają większość swojego czasu przy komputerze lub telewizorze. Jednak okazało się, że nasi uczniowie skorzystali z lekcji, dowiedzieli się rzeczy, które wyjaśniły im mechanizm działania filmu, poznali definicje każdego z gatunków, w tym gatunków hybrydowych, obejrzeli fragmenty filmów ważnych dla każdego z rodzajów, także westernu sprzed ponad 100 lat i pierwszego filmu science-fiction. Ponadto młodzież miała okazję zobaczyć film „Bandslam” w reż. Todda Graffa.

Lekcje te – jak podaje filmoznawca Grzegorz Pieńkowski – mają na celu kształcenie wiedzy i nawyków umożliwiający krytyczny odbiór i interpretację dzieła filmowego.

/MSD/

horizontal rule

do góry

Egzaminy próbne w naszej Szkole

Egzaminy próbne już za nami, i to zarówno w klasie maturalnej, jak i w gimnazjum. Czy można odetchnąć? Nic bardziej mylnego, należy pracować, by wynik końcowych egzaminów był jeszcze lepszy.

W klasie maturalnej do egzaminu przystąpiło szesnaścioro uczniów. Pisali oni próbną maturę obowiązkowo z języka polskiego, matematyki i języka obcego (j. angielski lub j. niemiecki). Część osób pokusiła się o dodatkowe przedmioty na poziomach podstawowym i rozszerzonym wiedzę o społeczeństwie, historię, biologię, geografię, fizykę. Oczywiście zdanie dodatkowych egzaminów ułatwia start na wymarzony kierunek. A wyniki? No cóż, dla części są zadowalające, inni muszą jeszcze popracować.

W gimnazjum natomiast były dwa egzaminy próbne: z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i z wydawnictwa OPERON. Uczniowie mogli wykazać się, odpowiadając na pytania z języków obcych (j. angielski i j. niemiecki), matematyki, przedmiotów przyrodniczych (chemia, fizyka, geografia i biologia), przedmiotów humanistycznych (historia, wos) oraz z języka polskiego. Wyniki klas okazały się wyrównane, choć pozostawiające pole do popisu dla naszych ambitnych nauczycieli i nas gimnazjalistów.

Mamy nadzieję, że może być tylko lepiej, przynajmniej będziemy o to usilnie zabiegać.

MSD

horizontal rule

do góry

REKLAMA

Zasięg reklamy, jak epidemia hiszpanki, rozrasta się w przerażająco szybkim tempie. Właściwie to jeszcze szybciej, bo nie można bez niej funkcjonować w cywilizowanym świecie.  Mamy ją na każdym kroku, bo cały świat z niej żyje. A co jest pożywką marketingu? Oczywiście my, zwykli obywatele. 
                Przez to czasami czuję się jak idiota, szczególnie kiedy włączam telewizor. Szczęście rodzinne grają aktorzy z przyklejonymi uśmiechami, reklamy tabletek na prostatę są uwłaczające, a nierzadko samochody przedstawiane są przesadnie patetycznie.      To wszystko prędzej, czy później stawia mnie przed dylematem wyboru. Tylko co z tego, skoro nikt się tym nie przejmuje? Na moje miejsce potencjalnego konsumenta przypadają miliony podobnych ludzi i większość tych ludzi będzie zachwycona z nowego zakupu. (ciąg dalszy)

/Adam Brusik/

horizontal rule

do góry

KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY

WYNIKI KONKURSU:    I M-CE: NATALIA SMOLARZ
                                            II m-ce: JAKUB PARDYGAŁ
                                           III m-ce: ALEKSANDRA BANACH, KATARZYNA KOWALSKA, MATEUSZ SYREK, JAKUB SOBÓL
                                           WRRÓŻNIENIE: JUSTYNA KURNIK, KAROLINA PLATA

/M.Bernowska/

horizontal rule

do góry

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

We wtorek 13.12.2012 r. w Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
                Część artystyczną przygotowali uczniowie z klasy 1b pod przewodzeniem pani Moniki Skowron. Akademia była bardzo poruszająca. Podczas uroczystości uczennice prowadzące akademię Zuzanna Pindel oraz Natalia Mruczek zapoznały zgromadzonych gości z dziejami Polski dotyczącymi niewoli pod zaborami. Relacje te były przeplatane patriotycznymi wierszami opisującymi lata niewoli, a także chwile szczęścia po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
                Po recytacji wierszy, Iwonka Stybak, uczennica klasy 5 szkoły podstawowej,  zaśpiewała piosenkę pt. „Żeby Polska była Polską”. Akademia ta przypomniała wszystkim losy naszego kraju oraz przypomniała, że coś, co mogło wydawać się tylko marzeniem, stało się prawdą! Państwo polskie po 123 latach niewoli odrodziło się!
                Następnie na zakończenie akademii wystąpiła pani dyrektor Agata Kogut, która uświetniła uroczystość, śpiewając dwie patriotyczne pieśni przygotowane specjalnie na to święto. Występy bardzo podobały się uczniom, co potwierdzały liczne oklaski.
                Na sam koniec pani dyrektor zabrała głos i podziękowała wszystkim za przygotowanie akademii, a szczególne podziękowania skierowała do operatora dźwięku Dawida Leszczyńskiego, który spisał się wspaniale w swojej roli. Akademia skończyła się powodzeniem i w spokoju udaliśmy się na lekcje.

/Klaudia Gierek/

horizontal rule

do góry

DOLINA KARPIA W KADRZE

07.12.2012 roku o godzinie 1300 weszliśmy do przyciemnionej sali w Ośrodku Kultury w Zatorze. Światło padało tylko na scenę, na której znajdowały różnego rodzaju aparatu fotograficzne, lampy błyskowe i osprzęt. W tym jakże nastrojowym miejscu pojawił się pan Jacek Pasternak, by poprowadzić z nami – grupą młodzieży z zatorskiego gimnazjum pod opieką p. M. Strameckiej – warsztaty fotograficzne.  Ale rozpoczęliśmy od wykładu dotyczącego rozwoju fotografii.
               Na początku wykładu dowiedzieliśmy się o wielowiekowej tradycji tej dziedziny zapoczątkowanej już w czasach starożytnych. Następnie poznaliśmy budowę aparatów. W XXI wieku technika fotografii bardzo się rozwinęła. Później mogliśmy przetestować osprzęt.
                Kolejna część to warsztaty, podczas których słuchaliśmy rad specjalisty dotyczących wykonywania zdjęć artystycznych i reporterskich. I wreszcie to, na co wszyscy czekaliśmy: mogliśmy wypróbować zdobytą wiedzę. Oczywiście podczas robienia zdjęć nie opuszczał nas pan Jacek, doradzając w sprawach technicznych.
                Wszyscy wynieśliśmy z tego wykładu mnóstwo wiedzy. Dowiedzieliśmy się wiele o historii fotografii i sztuki. Wiemy już, na co mamy zwracać uwagę podczas robienia zdjęć. Wcześniej nie mieliśmy pojęcia, jak trudno jest wykonać „świetne” zdjęcie. Nie zwracaliśmy na wiele szczegółów uwagi. Zajęcia bardzo nam się podobały.

/Ksawery Figa/

horizontal rule

do góry

PROMUJEMY NAUKĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO  DEUTSCH-WAGEN-TOUR

Deutsch-Wagen-Tour tak właśnie nazywa się ogólnopolski program promujący naukę języka niemieckiego. Nasza zatorska szkoła włączyła się w jego realizację, dzięki zgłoszeniu uczniów przez p. Małgorzatę Bernowską. W poniedziałek (5.11.2012r) w ZSO uczniowie mieli przyjemność poznania wielu ciekawostek o języku niemieckim. Na początku oczywiście trochę teorii. Część osób była zaskoczona m.in. faktem, że nie tylko w Niemczech można usłyszeć ów język.  Austria, Lichtenstein, Luksemburg, Szwajcaria i oczywiście Niemcy to kraje, w których językiem urzędowym jest niemiecki. Według danych statystycznych to właśnie w Polsce najwięcej osób uczy się języka niemieckiego.
               Po teorii przyszedł czas na praktyczne wykorzystanie wiedzy o języku niemieckim. Zależnie od kategorii wiekowej różnie to wyglądało np. w klasach 5. szkoły podstawowej przeprowadzona była prosta zabawa z kolorową chustą, przy której proste polecenia były oczywiście przekazywane uczniom w języku niemieckim. Uczniowie bawili się, przyswajając sobie nowe słówka dotyczące części ciała. Klasy pierwsze gimnazjum powtarzały sposoby podawania czasu zegarowego, a klasy drugie nauczyły się poprzez zabawę nazw zawodów. Wszyscy uczniowie dostali upominki od DWT. Uczniowie klas 3. gimnazjum mieli przeprowadzony krótki konkurs, podczas którego wybrana piątka uczniów musiała przetłumaczyć pytania i dobrać właściwą odpowiedź. Pytania wcale nie były łatwe. Po zawziętej walce konkurs wygrał Szymon Bernowski z 3b. Nie obyło się bez upominków.  Podczas spotkania w sali cały czas były prezentowane wspaniałe prace uczniów o różnej tematyce i sposobie wykonania. Jestem pewny, że właśnie takie spotkania przyniosą efekty… Teraz pozostaje tylko czekać na same pozytywne wyniki w nauce.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie internetowej projektu:  http://www.deutsch-wagen-tour.pl/  

            /Dominik Kuśpik/

PISZĄ O NAS

horizontal rule

do góry

KREDYTY I LOKATY- SPRAWA NIE TAKA ŁATWA, JAK SIĘ WYDAJE

[photogallery/photo00032440/real.htm]

Dnia 30.10.2012r w klasie 3a odbyła się lekcja wychowawcza, na której gościliśmy panie z Banku Spółdzielczego w Zatorze. Na początku panie przedstawiły się i określiły również cel wizyty: naukę zakładania konta – również dla młodzieży oraz wyboru lokat i kredytów. Pierwszym punktem były lokaty. Każdy z uczniów musiał przeczytać 3 oferty i wybrać tę, która wydawała się najbardziej korzystną. Większość uczniów wybrała lokatę z największym oprocentowaniem, ponieważ myślała, że będzie mieć największy zysk. A jednak tak nie było. Z proponowanych ofert to właśnie najmniej oprocentowana lokata dawała największy zysk, ponieważ ona miała najmniej opłat. Kolejnym punktem naszej lekcji były kredyty. Jak poprzednio otrzymaliśmy 3 oferty i mieliśmy wybrać najlepszą dla nas. Większość wybrała kredyt 0%. Jak się okazało wcale nie było to 0%. Koszty za prowadzenie konta, podatki i wiele innych opłat czyniła go kredytem bardzo wysoko oprocentowanym. Panie przestrzegały nas, abyśmy w przyszłości nie patrzyli na procent kredytu tylko na mały druczek, w którym tak naprawdę jest wszystko napisane lub zapytali o opłaty całkowite - RRSP.
                Na koniec dostaliśmy broszury dotyczące konta „junior”, a Panie opowiadały o zakładaniu konta. Odpowiadały też na nasze wszystkie pytania, rozdając gadżety. Myślę, że takie lekcje uczą nas wielu umiejętności, które są bardzo przydatne w życiu. Dzięki nim ominą nas zapewne rozgoryczenia, nerwy i stres związane z wyborem kredytu, czy lokaty. Poza tym stajemy się bardziej odpowiedzialni za nasz los i los naszych rodzin.

horizontal rule

do góry

TRADYCYJNE OTRZĘSINY

                Dnia 22 października 2012 roku w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas I gimnazjum. W jury zasiedli: pani vi-ce dyrektor mgr Renata Pękala, nauczyciel wychowania fizycznego pan Piotr Balonek oraz zastępca przewodniczącej Samorządu Szkolnego Martyna Wierdanek. Całą imprezę zorganizowały tegoroczne klasy II gimnazjum wraz ze swoimi wychowawczyniami - panią Anną Górszczyk, Małgorzatą Bernowską i Barbarą Gerlach. Pierwsza konkurencja polegała na zaprezentowaniu całej klasy oraz ich prac.  Prowadzące Klaudia Gierek i Paulina Polanek znakomicie zaprezentowały wszystkie klasy pierwsze. Uczniowie klas II m. in. Sylwia Stybak, Adrian Celej, Patryk Pieczarka, Patrycja Gurdek i Konrad Syrek przebrali się za znane osoby show biznesu, z którymi związane były konkurencje. Klasa Ia i Ib walczyły łeb w łeb. Dawali z siebie naprawdę wszystko. Choć rywalizacja była bardzo zacięta to po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że o 1 punkt więcej miała klasa Ib, która zwyciężyła. Przypięte na początku otrzęsin ogonki zostały obcięte. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły odmówili przysięgę, po której pani Renata Pękala serdecznie podziękowała zgromadzonym za przybycie i razem z panem Piotrem i Martyną rozdali drobne upominki.
             Uczniowie klas I bardzo mocno zaangażowali się w przygotowania do imprezy. Dołożyli wszelkich starań, aby w dniu otrzęsin zaprezentować się jak najlepiej. Każdy z uczniów wywiązał się z przydzielonych mu zadań. Sądzę, że to popołudnie było niesamowite i żaden pierwszoklasista nie będzie w stanie zapomnieć przemiany z kociaka w dojrzałego ucznia naszego gimnazjum.

/Justyna i Martyna/

horizontal rule

do góry

MINI EURO 2012

[photogallery/photo00020435/real.htm]

    Dnia 20 września 2012 r. (czwartek) o godzinie 14. na naszej hali sportowej wolontariusze wraz z opiekunami ze szkolnego koło Caritas zorganizowali ,,Mini Euro 2012’’. Impreza sportowa odbyła się z myślą o podopiecznych Caritas Zator. Podczas rozgrywek sportowych wolontariusze wraz z podopiecznymi rywalizowali o medale. Na zawodach pojawiły się takie dyscypliny sportowe jak: biegi, koszykówka, rzucanie piłką lekarską. Każdy z uczestników z radością i uśmiechem spoglądał na konkurencje. Po zawodach wszyscy dostali medale. Spotkanie zakończyło się miłym poczęstunkiem w naszej szkolnej stołówce. Wolontariusze, opiekunowie oraz podopieczni częstowali się, a przy tym rozmawiali o emocjach, które przeżyli w danych zawodach. Wszyscy przyjemnie spędzili południe i wrócili do swoich domów z wielkim uśmiechem na twarzy. Ten dzień był pełen wrażeń szczególnie dla podopiecznych.         

/Zuzanna Krzyścin-

horizontal rule

do góry

II MITYNG LEKKOATLETYCZNY

Aura niesprzyjająca – zimno, wietrznie, a jednak gorąca atmosfera – tak można podsumować II Mityng Lekkoatletyczny organizowany przez nauczycieli, rodziców i uczniów ZSO w Zatorze.
                15 września 2012 r. już drugi raz mogliśmy uczestniczyć w mityngu. Kilka minut po godzinie 14. p. Agata Kogut - dyrektor zatorskiej szkoły – przywitała gości i oficjalnie otworzyła imprezę sportową, której podniosły charakter podkreślał m.in. poczet sztandarowy. Uroczystość nie mogłaby się obyć bez kilku ciepłych słów Burmistrza p. Zbigniewa Biernata, zachęcających do wysiłku koniecznego do rozwoju własnej osobowości, kształtowania charakteru. Ze względu na to, że mityng miał formę pikniku rodzinnego, pomoc w jego realizacji Szkoła uzyskała od wielu ludzi dobrej woli, którym p. dyrektor serdecznie dziękowała.  (ciąg dalszy artykułu)

/MSD/

[photogallery/photo00020623/real.htm]

zdjęcia: I. Woźniak, B. Gwóźdź

galeria zdjęć mityngu

horizontal rule

do góry

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

Dosyć już lasów i traw –
Pitagoras się kłania...

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbyło się 3 września 2012 r., ale nie zapomnieliśmy o wydarzeniach sprzed lat. Dwa dni przed rozpoczęciem roku minęła bowiem już 73. rocznica wybuchu II wojny światowej.  Prowadzące: Paulina Walkowicz i Paulina Sopicka przedstawiły koleżankom i kolegom rys historyczny kampanii wrześniowej i skutki, jakie przyniosła ta najstraszliwsza z wojen. Następnie wysłuchaliśmy kilku pięknych wierszy o tematyce wojennej wykonywanych przez pierwszorzędne recytatorki: Karolinę Piórowską, Sabinę Król i Aurelię Ćwiertnię. W tle słychać było motyw muzyczny z filmu: Czas honoru oraz Polskie drogi (oprawa techniczna akademii należała do Tomasza Kurzaka).
            Nie zapomnieliśmy również o współczesności: tu oprócz kilku utworów dotyczących szkoły w wykonaniu Joanny Strug i Moniki Matusyk, zaprezentowaliśmy żartobliwe motto na każdy miesiąc szkoły. Prowadzące skierowały też kilka słów – życzeń do wszystkich, którzy podejmują trud pracy w szkole: nauczycieli i uczniów wszystkich klas naszego Gimnazjum. W tym roku szczególnie pierwszoklasiści mogli czuć się wyróżnieni – dla nich bowiem zorganizowano ślubowanie przy sztandarze szkolnym. Całość uroczystości uwieńczyło przemówienie pani dyrektor.

/MSD/