GRUPA TEATRALNA

horizontal rule

 

                                                                   

                                                                   
 

ROMANTYCZNIE I FASCYNUJĄCO Z ROMEEM I JULIĄ
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE Z OKAZJI 725-LECIA LOKACJI ZATORA

SKRZYPEK NA DACHU
"SEN NOCY LETNIEJ" NA DESKACH ROK-

BALLDAYNA
DRAMA
Tańce rycerskie na Żniwach Karpiowych 2012
Kocioł Poezji 2012
Widowisko Królewski Karp w wykonaniu Grupy teatralnej gimnazjum w Zatorze
Lekcja pokazowa

 

horizontal rule

do góry

ROMANTYCZNIE I FASCYNUJĄCO Z ROMEEM I JULIĄ

We wtorek 19 czerwca br. W Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze grupa teatralna z zatorskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących „Dzieci Melpomeny” zgrała dwukrotnie spektakl „Romeo i Julia”. Na scenie pojawili się młodzi aktorzy z gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej, w rolach głównych: Mikołaj Janicki i Zuzanna Sarnecka. O kostiumy zadbała Aleksandra Pancerz studenta ASP, natomiast nad całością spektaklu pieczę miała Pani Barbara Gerlach – opiekun grupy i reżyser sztuki.
              
Spektakl robi niesamowite wrażenie już od pierwszych chwil, kiedy widzimy bohaterów w scenie pojedynku między przedstawicielami dwóch rodów, i fascynuje do końca. Młodzi aktorzy wykazali się nie lada precyzją – mogli się wykazać i pokazać efekty swej całorocznej pracy w kole teatralnym. 

horizontal rule

do góry

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE Z OKAZJI 725-LECIA LOKACJI ZATORA

                Uczniowie koła teatralnego pod przewodnictwem Pani Barbary Gwóźdź przygotowali przedstawienie teatralne z okazji 725 lat lokacji Zatora, które zostało przedstawione całej społeczności szkolnej dnia 8 listopada 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze. Przedstawienie składało się z dwóch części: Część I: ROLLERCOASTER "Przez wieki", Część II: Bajka "Królewski karp"

horizontal rule

do góry

SKRZYPEK NA DACHU

20 czerwca młodzież z gimnazjum i z klas starszych szkoły podstawowej miała okazję zobaczyć musical w wykonaniu uczniów z gimnazjalnego koła teatralnego w Zatorze – Dzieci Melpomeny.  Spektakl Skrzypek na Dachu wyreżyserowany przez panią Barbarę Gerlach odbył się w Ośrodku Kultury w Zatorze w godzinach przedpołudniowych dla młodzieży, a w popołudniowych dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Muzyka, rekwizyty i piękna scenografia doskonale współgrały z grą młodych aktorów. Z pewnością sztuka wywołała nie lada emocje i przybliżyła nam kulturę żydowską. Z wypiekami na twarzy oglądaliśmy naszych kolegów. Wykazali się wiedzą i zdolnościami aktorskimi, włożyli ogromny trud, by zyskać zdecydowanie nieziemski efekt. Po obejrzeniu przedstawienia podziękowaliśmy ogromnymi brawami oraz tylko pozytywnymi komentarzami.

/Angelika Piasecka/

 

horizontal rule

do góry

"SEN NOCY LETNIEJ" NA DESKACH ROK-u

„ Sen nocy letniej” W. Szekspira na scenie teatralnej Regionalnego Ośrodka Kultury w wykonaniu uczniów ZSO w Zatorze

            Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zatorze pod opieką artystyczną p. Barbary Gerlach dn. 22 czerwca 2016 r. w sali teatralnej ROK – u wystawili sztukę „ Sen nocy letniej” przygotowaną z okazji Roku Szekspirowskiego. Licznie zgromadzona publiczność gorąco przyjęła młodych aktorów. Ogromna praca całej grupy teatralnej pod nazwą „ Dzieci Melpomeny” nad opanowaniem tekstów, doborem kostiumów i muzyki, wykonaniem dekoracji została nagrodzona brawami i entuzjastycznymi pochwałami pod adresem młodych wykonawców oraz całego widowiska. Podkreślano rozmach i magię przedstawienia.  Pokaz „ Snu nocy letniej” był również zwieńczeniem roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego słuchacze z przyjemnością i uwagą śledzili losy Szekspirowskich bohaterów.
            Spektakl z ogromną przyjemnością obejrzeli również zaproszeni uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Zatorze.

 

horizontal rule

do góry

BALLADYNA

PRAWDZIWY TEATR „DZIECI MELPOMENY”

„To prawdziwy teatr” – usłyszeliśmy po występie – „taki profesjonalny”.

Byliśmy pod wielkim, ogromnym wrażeniem po spektaklu, jaki zaserwowała nam grupa teatralna „Dzieci Melpomeny” z naszego, zatorskiego Gimnazjum. Reżyserem i scenarzystą spektaklu „Balladyna” była pani Barbara Gerlach. W przedsięwzięciu tym wzięło udział 15 uczniów z gimnazjum i szkoły podstawowej, uczęszczających na co dzień na zajęcia koła teatralnego.
            To, co wywołało największe emocje, to gra aktorska, kostiumy, scenografia, muzyka, efekty, gra świateł i charakteryzacja. Wszystko było precyzyjne, a nawet misternie przygotowane, poprzedzone ciężką pracą i wielogodzinnymi próbami.
            „Balladyna” nie należy do najłatwiejszych dzieł Juliusza Słowackiego, jak bowiem ukazać postaci fantastyczne, czy przemianę Grabca w drzewo? A jednak udało się i to doskonale. Liczymy na kolejne, równie udane dzieła.

 

horizontal rule

do góry

DRAMA (prezentacja)

horizontal rule

do góry

                W bieżącym roku szkolnym 2012/2013 powstała Grupa Teatralna przy gimnazjum ZSO  w Zatorze. Wszyscy zainteresowani zgłosili się do p.Barbary Gerlach w mocnej grupie kilkunastu osób. Nie było żadnych castingów i  przesłuchań. Od kandydatów wymagana była i nadal jest ( można się jeszcze zgłaszać) tylko pasja i zamiłowanie do teatru.

                Wstępne zajęcia polegały na zaimprowizowaniu etiudy teatralnej wokół wybranego rekwizytu. W ciągu kilku minut powstały interesujące scenki dramowe: Dracula i Panna młoda, Dziewczynka z zapałkami, Taniec elfów, Amor i ufoludek, Czarownica na Nimbusie 2012, Kankan ze zwichniętą nogą.

                Teatromaniacy z Gimnazjum w Zatorze to:Monika Matusik, Aurelia Ćwiertnia, Paulina Walkowicz, Paulina Pietrańczyk, Natalia Nogala, Magda Rabenda, Klaudia Gierek, Ewa Dzidek, Kuba Zarzycki, Konrad Syrek, Paulina Polanek, Sylwia Stybak,  Zuzanna Pindel, Zuzanna Kozak, Anna Wątroba.

 Etiudy teatralne

horizontal rule

do góry

Tańce rycerskie na Żniwach Karpiowych 2012

            5 października 2012 r w ramach obchodzenia kolejnych Żniw Karpiowych w Zatorze na scenie plenerowej na Podlipkach. Grupa Teatralna ZSO – gimnazjum w Zatorze zaprezentowała się w barwach Bractwa Rycerskiego. Uczniowie dali pokaz tańców rycerskich, przygotowanych
specjalnie na tę okazję przez młodzież pod opieką p. Barbary Gerlach.
            Występ spodobał się zgromadzonym gościom, chwalili grację, wdzięk i kunsztowne fryzury tancerek. Widzowie nagrodzili tancerzy gorącymi brawami i poprosili o bis - układ taneczny został powtórzony na zakończenie pierwszej części imprezy.

Tańce rycerskie w wykonaniu Grupy teatralnej na Zatorskich Żniwach Karpiowych 2012

horizontal rule

do góry

Kocioł Poezji 2012

            18 listopada 2012 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury im. J Matejki w Zatorze odbyła się kolejna edycja spotkań z poezją – Kocioł Poezji. W imprezie uczestniczyła młodzież z okolicznych szkół. W pięknej, nastrojowej scenerii młodzi ludzie recytowali wiersze i wykonywali poezję śpiewaną.
            Grupę Teatralną gimnazjum w Zatorze w kategorii recytacji reprezentowali:
                    Anna Wątroba (ciekawostką jest, że recytowała wiersz mamy „ Anioł”),
                    Zuzanna Pindel,
                    Kuba Zarzycki,
                    Monika Matusyk
                    Aurelia Ćwiertnia.
            Uczniowie przygotowywani byli przez p.Barbarę Gerlach.
Pierwsze miejsce zajęła Aurelia Ćwiertnia prezentująca wiersze Niny Danowskiej m. in. Życie jest cudem. Drugie miejsce przypadło Monice Matusyk z wierszem Czesława Miłosza Zdarzenia gdzie indziej.

 

[photogallery/photo00021269/real.htm]

horizontal rule

do góry

Widowisko Królewski Karp w wykonaniu Grupy teatralnej gimnazjum w Zatorze. (AFISZ)

            Premiera tego przedstawienia przygotowanego pod kierunkiem p. Barbary Gerlach przez uczniów zatorskiego gimnazjum odbyła się 20 grudnia 2012 r. podczas Kiermaszu Świątecznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika w Zatorze.
            Pomysł zrodził się z inspiracji bajką Dominiki Siedleckiej wydanej w antologii Opowieści z Doliny Karpia – Zatorski stragan bajek.
W realizację przedsięwzięcia włączyli się uczniowie, ich rodzice i dziadkowie, pomagając w przygotowaniu kunsztownych dekoracji np. ręcznie robionych lilii wodnych oraz rekwizytów, jak choćby tytułowego Karpia ze srebrną łuską i jego odwiecznego wroga – szczupaka.
            Oprawę muzyczną widowiska opracował Dawid Leszczyński, a układem tanecznym Taniec mgieł kierowała Zuzanna Pinde

horizontal rule

do góry

Lekcja pokazowa

Pokaz działalności Grupy teatralnej
W dn. 27 lutego 2013 r.odbyła się lekcja pokazowa z udziałem młodzieży z Grupy teatralnej działającej w ZSO w Zatorze pod opieką p. Barbary Gerlach.

Temat: Czy można zaprzyjaźnić się z bohaterem literackim? Scenki dramowe w oparciu o wybrane lektury.

Uczniowie zaprezentowali ćwiczenia dramowe, które mogą być przydatne na zajęciach z różnych przedmiotów.

Motto: „ Powiedz mi, zapomnę, pokaż – zapamiętam, zainteresuj mnie, to zrozumiem”

Celem lekcji było pokazanie, czy działanie – żywe zainteresowanie bohaterem, przez wejście w jego rolę, pozwoli go zrozumieć, czyli "zaprzyjaźnić się". Zrozumieć motywację działań bohaterów lektur, to najtrudniejsze zadanie dla ucznia.

Przebieg lekcji:
Lekcja składała się z trzech ogniw:

1. Rozgrzewka – uruchamianie ciała,ćwiczenia ruchowe, oddechowe, z elementami baletu i dramy. Zgodnie z zasadą DZIAŁANIA - grupa wkroczyła ćwiczeniem pt. „ Niedźwiedzie i Elfiki” – doskonalącym wrażliwość na muzykę i zagospodarowanie sceny.
Wybrane ćwiczenia:
1. Rozgrzewka " Od stóp do głów".
2. "Świecący mostek" i "Oddech radosny"- ćwiczenia postawy i oddechu.
3." Linoskoczek" - ćwiczenie na koordynację pracy grupy i wyobraźnię.
4." Lustra" - ćwiczenie koordynacji ruchów i empatii, wrażliwości na ruchy partnera,
niezbędne do pracy zespołowej.
5. "Kropla" - wyciszenie i skupienie na ruchu tej kropli.

2. Scenki do lektur
Scenka I – „ Dziady”
Scenka II – „ Skąpiec”
Scenka III – „ Korowód zwierząt”

3. III. Zakończenie: Ćwiczenie wyciszające „Prezent” – przekazywanie przedmiotu, osoba obdarowana musi użyć tego przedmiotu, by nas przekonać, że zrozumiała, co otrzymała. Na końcu każdy mówi, co otrzymał, weryfikujemy trafność odgadnięć). Etiuda pantomimiczna z wyimaginowanym przedmiotem, rozwija elokwencję ciała, empatię i wrażliwość na ruchy partnera, ułatwia wchodzenie w role, poprawia koncentrację.

 

horizontal rule