Szkolne Koło CARITAS

horizontal rule

        skład naszego zespołu

                                                                                             

horizontal rule

        

INTEGRACJA PRZY OGNISKU
WOLONTARIAT ŁĄCZY LUDZI
ŚWIĘTO WOLONTARIATU
LEKKOATLETYKA NAPRAWDĘ DLA KAŻDEGO
TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH
WIGILIA DLA SAMOTNYCH
NASZE SZLACHETNE PACZKI  
CHOINECZKI DLA KAŻDEGO
        
SPORT TO RADOŚĆ

PUCHAR DLA KOŁA CARITAS OD BURMISTRZA ZATORA
PIELGRZYMKA I INTEGRACJA

„NASZA KARTA KSIĘGI MIŁOSIERDZIA”
PROJEKT "MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA"
MOJE MARZENIE…ZOBACZYĆ MORZE
W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA
KONCERT … W DNIU KOBIET
DLA DZIECI Z BETLEJEM
CZAS PODSUMOWAŃ

NASZE CHOINKI

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z BETLEJEM
SZLACHETNA PACZKA
 SPORTOWE POPOŁUDNIE

"CARITAS - MIŁOŚĆ"   
WYCIECZKA DO KRAKOWA
WESTA NA DOM POKOJU
JASEŁKA DLA PODOPIECZNYCH  DPS
ŚWIĄTECZNE PODARKI

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA…
SZLACHETNA PACZKA PO RAZ KOLEJNY
ZAWODY SPORTOWE WOLONTARIUSZY Z PODOPIECZNYMI DPS

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DPS CARITAS
Wystawa prac plastycznych Domów Pomocy Społecznej Caritas

CZY TO JEST PRZYJAŹŃ, CZY TO JEST …?

horizontal rule

do góry

INTEGRACJA PRZY OGNISKU

W poniedziałek 11 czerwca 2018 r. wolontariusze ze Szkolnego koła Caritas (ZSO) w Zatorze zaprosili na ognisko pensjonariuszy Ośrodka Caritas. Oprócz oczywiście tradycyjnych kiełbasek nie mogło obyć się bez zabaw przy dźwiękach gitary i śpiewu. Zaproponowaliśmy też niewielkie warsztaty plastyczne (art-terapię) oraz grę w piłkę, ćwiczenia na znajdującej się przy hali siłowni. Mamy nadzieję, że każdy z naszych gości znalazł coś dla siebie i będzie miło wspominać czas spędzony razem z nami.

horizontal rule

do góry

WOLONTARIAT ŁĄCZY LUDZI

We wtorek 29 maja 2018 r. w Domu Parafialnym w Zatorze odbyło się uroczyste spotkanie pt. „Wolontariat łączy ludzi”. Spotkanie to zostało zorganizowane przez pracowników i podopiecznych Ośrodka Caritas w Zatorze. Rozpoczęło się spektaklem pod tytułem „W Naszym Domu” w wykonaniu grupy teatralnej „Poszukiwacze Szczęścia” działającej w DPS. Następnie dyrektor Ośrodka Caritas ks. Krzysztof Wieczorek, pani psycholog Katarzyna Wiśniewska oraz pensjonariusze DPS-u podziękowali za pracę wszystkim wolontariuszom. Wśród zaproszonych i nagrodzonych byliśmy i my, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy ZSO w Zatorze. Za pamięć i my dziękujemy.

horizontal rule

do góry

ŚWIĘTO WOLONTARIATU

„Pomagając innym, stajesz się lepszym”

Co prawda Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada na 5 grudnia, ale w naszej szkole (ZSO Zator) wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami: Panią Monika Skowron i Panią Martą Stramecką postanowili świętować w maju. W piękny piątkowy poranek 25 maja zorganizowali happening. Prezentowali tegoroczne działania (prezentacja, zdjęcia) przy specjalnym stoisku ustawionym na jednym z korytarzy. Na nim członkowie Koła rozdawali ulotki, informujące o celach, pracy i zaletach bycia wolontariuszem oraz ciasteczka. Obok znajdowało się miejsce do malowania twarzy. Ustawiały się do niego duże kolejki. Wydarzenie przyciągnęło wielu uczniów i, co ważne, część z nich zdecydowała się bezinteresownie pomagać.

/Emilia Gałuszka/

horizontal rule

do góry

LEKKOATLETYKA NAPRAWDĘ DLA KAŻDEGO

Sport to zdrowie, wiemy to nie od dziś, dlatego nasi wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Zatorze (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) zorganizowali wiosenne zajęcia sportowe (19 marca 2018) dla podopiecznych Ośrodka Caritas. Zaczęliśmy od krótkiej rozgrzewki, aby rozruszać każdą partię mięśni przed wysiłkiem, który nas czekał. A później była już tylko lekkoatletyka i to za sprawą naszej nauczycielki wychowania fizycznego, doskonałej trenerki Pani Jolanty Kajtoch.  Z rozgrzewki płynnie przeszliśmy do konkurencji takich jak: rzut piłką i oszczepem na odległość i woreczkiem do celu, bieg przez plotki, slalom, kręgle czy rzut ringiem. Była to zarówno dla mieszkańców Ośrodka, jak i dla nas świetna zabawa. Nie ma nic lepszego dla wolontariusza niż uśmiech na twarzy podopiecznych. Po udanej zabawie zaprosiliśmy wszystkich na mały poczęstunek: kawę, herbatę oraz ciasto. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

/Zuzanna Sarnecka/

horizontal rule

do góry

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

horizontal rule

do góry

WIGILIA DLA SAMOTNYCH

horizontal rule

do góry

NASZE SZLACHETNE PACZKI

Grudzień to miesiąc bycia ze sobą, czas ciepła i radości, śpiewania kolęd, ale też  myślenia o innych, nie tylko o sobie. Pomyśleliśmy, więc o innych. Przez prawie cały miesiąc (od listopadowej wywiadówki) zbieraliśmy produkty dla najuboższych. Przygotowaliśmy 8 paczek z żywnością, środkami chemicznymi, a nawet przedmiotami potrzebnymi na co dzień takimi jak garnki, talerze. Paczki powędrują do dwóch rodzin. Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję dziękujemy. Dzięki Wam te najpiękniejsze Święta będą radosne dla każdego. 

horizontal rule

do góry

CHOINECZKI DLA KAŻDEGO

We wtorek 12 grudnia 2017 r. wolontariusze naszej szkoły (ZSO Zator) zorganizowali  świąteczne warsztaty plastyczne dla podopiecznych Ośrodka Caritas. Zaprosiliśmy na nie panią Zofię Szlachetkę jako eksperta od origami, gdyż po ubiegłorocznych choinkach pragnęliśmy zaproponować coś nowego. Na początku wydawało się nam – pensjonariuszom i wolontariuszom, że rzeczy, które nam zaproponowano są bardzo łatwe do wykonania. Jednak z biegiem czasu czynności stawały się coraz bardziej skomplikowane, ale staraliśmy się dzielnie stawić czoła wyzwaniom. W rezultacie udało nam się wykonać ozdoby: Mikołaje i choineczki, prawidłowo przy pomocy pani Zofii. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał od niej w prezencie serduszka wykonane z woreczków. Mogą one zawisnąć na świątecznej choince, ale także na drzwiach lub stroiku.
                Warsztaty plastyczne to nie tylko czas poświęcony pracy, ale także przeznaczony na uśmiech i radość. I tak właśnie te zajęcia wyglądały, były napełnione ogromną miłością i pomocą. Z całego serca dziękujemy za możliwość uczestniczenia w warsztatach, wspólną pracę i po prostu przebywanie ze sobą, bo to dla nas najważniejsze. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję przeżyć te wspaniałe chwile jeszcze nie raz.

/Angelika Piasecka/

horizontal rule

do góry

SPORT TO RADOŚĆ

Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie, podobnie jak dawanie innym radości, sprawianie, że ktoś odwzajemni uśmiech i dzięki nam będzie choćby przez chwilę szczęśliwy. Potraktowaliśmy to poważnie i zaprosiliśmy do nas gości. 13 listopada 2017 roku w zatorskiej szkole na sali gimnastycznej odbyły się zawody zorganizowane przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas (ze szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych) dla mieszkańców Ośrodka Caritas. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od rozgrzewki w rytm muzyki. Następnie podzieliliśmy się na cztery zespoły (5 pensjonariuszy Ośrodka i po 2 wolontariuszy). Zawody przeprowadzone zostały w 5 kategoriach: kręgle, rzuty do kosza,  biegi z przeszkodami, rzuty woreczkami i piłką lekarską. Po zakończonych zawodach zostały rozdane dyplomy i medale za udział w zabawie. Zaraz po tym zaprosiliśmy gości na słodki poczęstunek.
                Podczas zawodów wszyscy mogli spędzić miło i aktywnie czas, biorąc udział w różnorodnych grach sportowych. Mamy nadzieję, ze naszym kochanym podopiecznym spodobało się to, co dla nich przygotowaliśmy.

/Anna Buras/

horizontal rule

do góry

PUCHAR DLA KOŁA CARITAS OD BURMISTRZA ZATORA

Wolontariusze oraz opiekunowie  Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół Ogólnokształcacych im. M.Kopernika w Zatorze zostali wyróżnieni przez Burmistrza Miasta Zatora , który podczas uroczystych Dni Zatora wręczył przedstawicielom Szkolnego Koła Caritas Puchar za zaangażowanie w działalność społeczną. Burmistrz Zatora, Pan Mariusz Makuch pogratulował  zgromadzonym sukcesów i życzył kolejnych osiągnięć, działając na rzecz innych osób w formie wolontariatu.

horizontal rule

do góry

PIELGRZYMKA I INTEGRACJA

             30 maja 2017 roku my, wolontariusze z gimnazjum w Zatorze, wraz z podopiecznymi Ośrodka Caritas wybraliśmy się na pielgrzymkę do Czernej. Przed zwiedzaniem sanktuarium, kaplicy św. o. Rafała Kalinowskiego i muzeów znaleźliśmy czas na wspólną modlitwę. Po Karmelu oprowadzał nas przewodnik-zakonnik ze zgromadzenia Karmelitów, a towarzyszył i wspierał ks. Robert Jończyk. Opowiadał on o interesującej historii sanktuarium, fundatorki: Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej, osób świętych związanych z zakonem. W trakcie zwiedzania mieliśmy także możliwość spróbowania wody ze źródła Eliasza. Podziwialiśmy  również pamiątki przywiezione przez zakonników z misji, kolekcję ornatów, historyczne przedmioty. Poznaliśmy zabawne anegdoty związane z Czerną. Mieliśmy także czas wolny, który został przeznaczony na zakup pamiątek.
             
Uśmiech i radość z zaplanowanego wyjazdu oraz możliwości kontaktu z osobami schorowanymi, starszymi i niepełnosprawnymi tkwiła w nas do samego końca.

/Angelika Piasecka/

horizontal rule

do góry

„NASZA KARTA KSIĘGI MIŁOSIERDZIA”

             „Nasza karta Księgi Miłosierdzia” to tytuł projektu przygotowanego przez wolontariuszy z gimnazjum w Zatorze. Tytuł nietypowy tak samo jak osoby realizujące projekt. Co oznacza? Otóż zainspirowani słowami papieża Franciszka wygłoszonymi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie postanowiliśmy nie marnować życia na siedzenie na kanapie, ale działać. Działać wśród osób potrzebujących: często chorych, samotnych, niepełnosprawnych, starszych, a nawet głodnych, czy ofiar konfliktów zbrojnych. Papież mówił, że Ewangelia, to żywa księga Bożego miłosierdzia, którą trzeba nieustannie czytać, ale ma też białe karty, które należy wypełnić poprzez dzieła miłosierdzia. I właśnie my podjęliśmy wyzwanie, chcieliśmy działać. Pracowaliśmy cały rok szkolny, złożyliśmy sprawozdanie i nasz trud został wynagrodzony. Zaproszono nas do Wadowic na rejonowy przegląd grup wolontariatu w ramach projektu Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia, a następnie do Krakowa (29 maja). W Teatrze im. J. Słowackiego otrzymaliśmy nagrodę – aparat fotograficzny za zajęcie III miejsca.  Projekt organizowany jest przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty, bierze w nim udział corocznie ponad 200 szkół. Patronuje mu wieloletni sekretarz Jana Pawła II – kardynał Stanisław Dziwisz. 
`           
Co prawda największą radością jest dla nas uśmiech na twarzy osoby, której udzieliliśmy pomocy, ale… każdy lubi być doceniany.

horizontal rule

do góry

PROJEKT "MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA"

NASZA KARTA
                „Nasza karta księgi miłosierdzia” to tytuł projektu realizowanego przez wolontariuszy z zatorskiego gimnazjum w ramach X edycji konkursu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. W tym roku zakwalifikowaliśmy się do etapu rejonowego – prezentacje działań odbyły się 23 maja w Wadowicach. Tam wywalczyliśmy III miejsce. Czekamy na podsumowanie projektu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

horizontal rule

do góry

MOJE MARZENIE…ZOBACZYĆ MORZE

24 kwietnia 2017 r. w odwiedziny do naszego gimnazjum w Zatorze przyjechała Paulina ze Spytkowic, młoda, zaledwie 27-letnia dzielna dziewczyna o złotym sercu. Dla niej wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Zatorze od kilku lat organizują zbiórkę nakrętek oraz baterii, która pokrywa częściowo koszty leczenia. Przeszła w swoim życiu wiele ciężkich chwil oraz parę skomplikowanych operacji, mimo tego cały czas jest wesoła i uśmiech nie znika z jej twarzy. Według niej i jej mamy nie ma w życiu rzeczy niemożliwych. Razem opowiedziały nam, jak wygląda dzień Pauliny, która, jak potwierdza jej mama, nie ma czasu ma nudę: codziennie dziewczyna uczestniczy w różnych zajęciach od muzycznych, szkolnych, poprzez pływanie i dogoterapię –  wszystkie takie zajęcia w jakimś stopniu są etapami leczenia. Z zadawanych pytań dowiedzieliśmy się o marzeniach i przeszłości dziewczyny. Mama Pauliny z dumą mówiła, że jej córka mimo swojej niepełnosprawności potrafi gotować i bez problemu radzi sobie w czynnościach domowych. Dziewczyna jest dobrym pomocnikiem i chętnie współpracuje.
           
Było nam bardzo miło gościć Paulinkę oraz jej mamę w naszej szkole, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzą. W ramach podziękowania dziewczyna dostała drobny podarunek od pani dyrektor, my także otrzymaliśmy słodką niespodziankę, za co bardzo dziękujemy
.

Zuzanna Sarnecka, Angelika Piasecka

horizontal rule

do góry

W OCZEKIWANIU NA ŚWIĘTA

4 kwietnia nasi wolontariusze po raz kolejny zorganizowali warsztaty plastyczne dla mieszkańców pobliskiego ośrodka Caritas. Tym razem tematem przewodnim były zbliżające się Święta Wielkanocne. Uczestnicy w miłej atmosferze ozdabiali świąteczne jajka, aby mogły zawisnąć na gałązkach stroików. Nie zabrakło uśmiechu na twarzach, głośnych rozmów i śmiechów, a pięknie zdobione drzewka, ozdabiają świetlicę ośrodka.

/Joanna Chudy/

 

horizontal rule

do góry

KONCERT … W DNIU KOBIET

Tegoroczny Dzień Kobiet był w zatorskim gimnazjum bardzo udany. W tym roku dziewczyny otrzymywały czerwone tulipany, różyczki lub słodką czekoladę. Byłyśmy z tego powodu bardzo zadowolone, mamy też nadzieję, że kwiaty będą cieszyć nas chociaż odrobinę dłużej niż te pyszne słodkości. Pomimo tego, że to było nasze święto, nie zapomniałyśmy, żeby wyjść z tą radością na zewnątrz. Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas udały się do naszych Sąsiadów – Ośrodka Caritas (ZOL), by podzielić się radością. Zaczęłyśmy od koncertu piosenek znanych i lubianych – solistki zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory, które na pewno trafiły do serc publiczności. Później nadszedł czas na wspólne śpiewy: grupy wolontariuszek i goszczących nas pensjonariuszy Caritas. Całą grupą zaśpiewałyśmy utwory: „Chodź, pomaluj mój świat”, „O mnie się nie martw” oraz „Szła dzieweczka do laseczka”. Było to niesamowite przeżycie, zobaczyć jak bardzo nasz występ podobał się słuchaczom. Takiej widowni można tylko pozazdrościć.

 /.Martyna Gołuchowska/

 

horizontal rule

do góry

DLA DZIECI Z BETLEJEM

       Już po raz drugi Szkolne Koło Caritas z Gimnazjum w Zatorze zorganizowało zbiórkę pieniężną na rzecz dzieci z Betlejem, dzieci często osieroconych lub porzuconych przez rodziców z powodu nędzy i złych warunków życia.
        4 i 5 marca w pierwszą niedzielę (i sobotę) Wielkiego Postu przed każdą mszą i po mszy świętej przed kościołem parafialnym w Zatorze wolontariusze zbierali pieniądze, oczywiście dzięki uprzejmości naszych Księży (ks. Proboszcza i ks. Roberta), za co serdecznie dziękujemy.
Kwota, jaką udało się nam uzyskać, to: 4079,23 złotych. Całość przekazaliśmy już na konto sióstr Elżbietanek, które na co dzień sprawują opiekę nad Domem Pokoju (Sierocińcem).

 

horizontal rule

do góry

CZAS PODSUMOWAŃ

Przyjmuje się, że czas podsumowań to sylwester lub czas krótko przed nim. Wówczas przypominamy sobie wydarzenia z całego roku, oceniamy je, wyciągamy wnioski i planujemy kolejny rok. Współcześnie to już standard. W szkole jednak odbywa się to nieco później – na koniec I lub II semestru: w styczniu, lutym, a następnie w czerwcu. Podsumowujemy wyniki w nauce, frekwencję na lekcjach i zajęciach dodatkowych, mówimy o sukcesach i porażkach, wyciągamy wnioski. Odczuwamy potrzebę oceniania  również innej działalności szkolnej – np. wolontariatu. Czas na podsumowania działalności Szkolnego Koła Caritas w zatorskim gimnazjum (styczeń 2017):  Systematycznie dwa razy w tygodniu uczniowie naszej szkoły odwiedzają podopiecznych DPS Caritas, by spędzać wspólnie czas na rozmowach, grach, czytaniu.  Organizujemy pomoc koleżeńską – pomagamy w nauce młodszych kolegom.  W listopadzie zorganizowaliśmy zawody sportowe dla podopiecznych Ośrodka Caritas (rozpoczęły się rozgrzewką w rytm muzyki, a następnie wolontariusze z zaproszonymi gośćmi dzielnie pokonywali różne przeszkody, biegali, rzucali piłką do kosza i grali w kręgle). W grudniu postaraliśmy się o przedświąteczne warsztaty plastyczne –wykonywaliśmy wspólnie (wolontariusze wraz z pensjonariuszami Domu Caritas) choinki, które miały być ozdobą pokoików naszych podopiecznych. Przygotowaliśmy również paczki świąteczne dla trzech rodzin (w ramach projektu Mini Zatorska Szlachetna Paczka). W lutym przygotowaliśmy serduszka walentynkowe dla podopiecznych Domu Caritas.  A wnioski? – Działamy dalej.

horizontal rule

do góry

NASZE CHOINKI

W dniu 19 grudnia 2016 roku o godzinie 13:20 wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunkami udali się do Ośrodka Caritas. Tutaj wspólnie z podopiecznymi przygotowywali bożonarodzeniowe ozdoby - były to własnoręcznie robione choinki ze styropianu, zdobione różnymi wstążkami, cekinami a także ziarnami kawy. Wspólnie spędzili razem ponad 2 godziny. Był to bardzo mile spędzony czas zarówno dla wolontariuszy, jak i podopiecznych z Ośrodka Caritas. Ten dzień będziemy bardzo mile wspominać.

/Marta Szarek/

 

horizontal rule

do góry

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Z BETLEJEM

 

horizontal rule

do góry

SZLACHETNA PACZKA

Jak co roku przez cały grudzień w zatorskiej szkole uczniowie i ich rodzice zbierali produkty żywnościowe, przemysłowe, tekstylia i zabawki, wspierając inicjatywę Szkolnego Koła Caritas – „Mini Szlachetna Paczka”. Z uzyskanych darów przygotowaliśmy paczki świąteczne dla trzech rodzin. Wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję, składamy serdeczne podziękowania (w imieniu swoim – Szkolnego Koła Caritas w Zatorze oraz obdarowanych rodzin).

 

horizontal rule

do góry

SPORTOWE POPOŁUDNIE

Jak co roku w zatorskiej szkole odbyły się Sportowe Zawody dla podopiecznych z pobliskiego oddziału Caritas. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wraz z paniami opiekunkami - p. M. Stramecką i p. M. Skowron oraz z nauczycielem WF-u p. P. Balonkiem, który poprowadził to spotkanie, przygotowali dla naszych gości popołudnie pełne zabawy. Tradycyjnie rozpoczęło się od tanecznej rozgrzewki, która pobudziła uczestników do wysiłku, a następnie podzieleni na grupy podopieczni wraz z wolontariuszami wzięli udział w sportowych konkurencjach. Rzucanie piłką do kosza, zbijanie kręgli, czy tor przeszkód nikomu nie sprawił kłopotu, wręcz przeciwnie, wszyscy tryskali energią. Po podsumowaniu wyników, każdy z uczestników otrzymał  pamiątkowy dyplom i kolorowego lizaka na nadrobienie straconych kalorii. Po sportowej części przyszła kolej na odpoczynek i poczęstunek. Miło spędzone chwile zapadają na zawsze w pamięci, te również będą długo zapamiętane, bo był to radosny i szczęśliwy dzień.

/Joanna Chudy/

horizontal rule

do góry

"CARITAS - MIŁOŚĆ"

W drugiej połowie września 2016 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zatorze odbył się apel. Przedstawiono na nim działania Szkolnego Koła "Caritas". Caritas to słowo łacińskie, oznaczające miłość, która nie kończy się na słowach, ale na działaniu, pragnieniu dobra. Tego dobra pragną także uczennice naszej szkoły, dlatego opowiedziały nam o planowanych działaniach w tym roku szkolnym: pomocy dla osób niepełnosprawnych, pomocy koleżeńskiej oraz akcjach organizowanych w ramach Koła. Dziewczyny zachęcały uczniów gimnazjum do zapisania się. Opowiadały o konkursie, do którego się przygotowują: Mieć wyobraźnię miłosierdzia. Wolontariusze, prócz samej satysfakcji i dobra, które zawsze do nas wraca, zawsze podejmują wszelkie wyzwania. Tym razem ubrani w czerwone koszulki wolontariusza zachęcali gimnazjalistów do zaangażowania się w akcje. Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać u p. Moniki Skowron i p. Marty Strameckiej.

/Magdalena Głąb/

horizontal rule

do góry

WYCIECZKA DO KRAKOWA

horizontal rule

do góry

KWESTA NA DOM POKOJU

21 lutego. 2016 r. przed zatorskim kościołem wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w Zatorze we współpracy z księżmi z Parafii pw. św. Wojciecha i św. Jerzego w Zatorze zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz Domu Pokoju w Betlejem (to sierociniec prowadzony przez siostry Elżbietanki). Kwota, jaką udało się nam zebrać, to: 3403 złote i 64 grosze. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy również dla wolontariuszy za poświęcenie czasu pomimo niekorzystnej pogody oraz księdza Roberta Jończyka i księdza Proboszcza Jacka Wieczorka za pomoc w organizacji zbiórki.

/Koordynatorki SK Caritas/

horizontal rule

do góry

JASEŁKA DLA PODOPIECZNYCH  DPS

 

horizontal rule

do góry

ŚWIĄTECZNE PODARKI

[photogallery/photo00028365/real.htm]

 

horizontal rule

do góry

ŚWIĘTA, ŚWIĘTA, ŚWIĘTA…

W święta nikt nie może być samotny, opuszczony. Zwłaszcza w święta, podczas których czcimy narodzenie Boga-człowieka. Te święta są wyjątkowe dla każdego z nas, rodzinne i pomimo chłodnej zimowej aury – ciepłe. Dlatego tak ważne, by umieć przeżyć je radośnie, najlepiej w gronie bliskich nam osób: rodziny bądź znajomych. Tradycją są też uroczyste spotkania w zakładach pracy, szkołach, organizacjach, stowarzyszeniach czy w Domach Ludowych. Mieliśmy okazję w jednym z nich uczestniczyć.
            17 grudnia 2015 r. w Domu Ludowym w Palczowicach odbyła się już 23 wigilia zorganizowana przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Zatorze. Byliśmy tam i my, wolontariusze z Gimnazjum w Zatorze. Przygotowywaliśmy się do tej uroczystości poprzez wykonanie stu stroików dla każdego z uczestników, a także poprzez stworzenie inscenizacji, złożonej z wierszy o tematyce religijnej i świątecznej oraz kolęd wykonywanych przy akompaniamencie skrzypiec. Obecna z nami p. dyrektor R. Pękala złożyła życzenia w imieniu naszym i całej społeczności szkolnej. Pragnęliśmy zaszczepić ducha świąt, wpisać się w radosny, świąteczny czas. I mamy nadzieję, że nam się udało.

[photogallery/photo00020508/real.htm]

 

horizontal rule

do góry

SZLACHETNA PACZKA PO RAZ KOLEJNY

                    Uczniowie zatorskiej szkoły wraz z rodzicami, a także nauczyciele, pracownicy szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji Szlachetna Paczka. Już w połowie listopada postaraliśmy się o plakaty zapowiadające akcję, wybraliśmy rodzinę, której byliśmy w stanie pomóc,  a później właściwie każdy, kto tylko mógł wspomagał nasze działania.
                    Z otrzymanych na ten cel darów przygotowaliśmy kilkanaście paczek, zawierających m.in. artykuły spożywcze, kosmetyki, proszki, płyny, ręczniki, pościele, odzież, a nawet wersalkę (oczywiście nie mieściła się w żadnej paczce, a była niezbędna rodzinie, pozbawionej takowego mebla). Wszystkim, którzy nas wspomogli, składamy najszczersze podziękowania.

/Wolontariusze z Gimnazjum w Zatorze/

 

[photogallery/photo00031941/real.htm]

 

horizontal rule

do góry

ZAWODY SPORTOWE WOLONTARIUSZY Z PODOPIECZNYMI DPS

ZAWODY NA MEDAL

Wolontariusze z zatorskiego gimnazjum, działający w Szkolnym Kole Caritas, jak co roku urządzili długo wyczekiwane przez wszystkich zawody sportowe. Tego roku gościliśmy w zatorskiej szkole podopiecznych DPS-u Caritas.
                W zawodach brało udział 5 grup, a w nich po czterech podopiecznych (Caritas) oraz dwóch wolontariuszy. Zawodnicy świetnie poradzili sobie z wyznaczonymi konkurencjami m.in. rzutem do kosza, strącaniem kręgli, sztafetą, czy rzutem piłką lekarską. Była to naprawdę świetna zabawa. Na koniec zostały podliczone punkty i wyznaczone miejsca, lecz tak naprawdę w tych zawodach każdy był zwycięzcą, więc wszyscy otrzymali piękne i zasłużone medale. Następnie udaliśmy się na słodki poczęstunek, gorącą kawę i herbatę, aby wyrównać stracone kalorie.
                Na pewno nie dalibyśmy rady zorganizować wszystkiego, gdyby nie nasi opiekunowie: p. Monika Skowron , p. Marta Stramecka oraz p. Piotr Balonek, którzy pilnowali, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.  Dla tych cudownych uśmiechów, które zagościły na twarzach naszych podopiecznych, warto było podjąć się tego wyzwania.

/Elżbieta Chudy/

 

horizontal rule

do góry

KARTKI ŚWIĄTECZNE DLA PODOPIECZNYCH DPS CARITAS

 

horizontal rule

do góry

Wystawa prac plastycznych Domów Pomocy Społecznej Caritas

               18 października 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury miała miejsce inauguracja wystawy prac plastycznych pt. „Igłą, pędzlem, sercem…” przygotowanych przez mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Caritas. Prace można było podziwiać aż do listopada. Wystawa została zainicjowana przez zatorski DPS. Wśród zaproszonych przez organizatorów gości znalazło się siedem wolontariuszek ze Szkolnego Koła Caritas wraz z panią Moniką Skowron i panią dyrektor Agatą Kogut.
               Po przyjeździe na miejsce, wszyscy obecni mieli okazję do zapoznania się z pracami podopiecznych Domów Pomocy Społecznej z Zatora, Bulowic, Płazy, Bobrku, Zebrzydowic i Wadowic. Były one wykonane w różnorodnych formach/technikach. Trudno uwierzyć, że prace te przygotowały osoby niepełnosprawne. Po wystawie ksiądz dyrektor Domu Pomocy Społecznej Caritas w Zatorze zaprosił gości na krótki spektakl – „Maski”, przygotowany przez jego mieszkańców. Opowiadał on historię żeglarza, który znalazł się na nieznanej mu wyspie. Poznając jej mieszkańców, zauważył, że noszą na twarzach tajemnicze maski. Okazało się, że dzięki nim pozbawiali się kompleksów. Żeglarz postanowił zacząć pracować, aby móc kupić jedną z masek. Jednak po paru dniach ciężkiej pracy stwierdził, że dłużej nie chce tego robić i opuścił wyspę. Mieszkańcy, widząc szczęście żeglarza, odważyli się zdjąć swoje maski. Przedstawienie wywarło na oglądających ogromne wrażenie.
            Następnie miał miejsce mały poczęstunek. Wolontariuszki wraz z pracownikami Caritasu podawały widzom i podopiecznym kawę, herbatę lub zimne napoje oraz ciasto. Wystawa ta pozostanie na długo w naszej pamięci.

                                                                                              /Maria Matla - wolontariuszka/

horizontal rule

do góry

CZY TO JEST PRZYJAŹŃ, CZY TO JEST …?

Szkolne Koło Caritas jest organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą. Niestety większość osób kojarzy nas (członkiń SKC jest około 20 choć wciąż można się dopisać + dwie koordynatorki: p. M. Skowron i p. M. Stramecka) tylko i wyłącznie z akcjami świątecznymi lub kolędami w DPS Caritas, a szkoda, gdyż działalność nasza obejmuje wiele czynności/dziedzin.
            We wrześniu rozpoczęłyśmy z zapałem, pod hasłem A. Einsteina Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia. Odbyły się spotkania organizacyjne i zabawa taneczna, a ponadto zapoczątkowałyśmy akcję zabierania nakrętek. Ale po kolei.
            Jako wolontariuszki udałyśmy się do DPS Caritas, by tu pomóc w organizacji zabawy tanecznej dla pensjonariuszy. Zapraszałyśmy chorych, pomagałyśmy przejść na salę, podawałyśmy napoje i tańczyłyśmy. Wszystko w trosce o drugiego człowieka, bo To za sprawą bezinteresownego poświęcenia ludzie nawiązują łączność między sobą jak twierdził Antoine de Saint – Exupéry.
            Ważne jest także, by przekazywać swoje ciepło, radość, energię. Co tydzień przybywamy tu, aby pocieszyć słowem, dzielić się uśmiechem, rozmawiać, czytać. Wiele się przy tym uczymy, pragniemy czerpać nawzajem z naszych relacji.
            Postanowiłyśmy zająć się akcją zbierania plastikowych nakrętek z butelek po napojach, szamponach dla chorej Pauliny ze Spytkowic. Nakrętki segregujemy kolorami i umieszczamy w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach (w szatni). Rodzice chorej dziewczyny uzyskują w ten sposób pomoc w sfinansowaniu leczenia (całkowity dochód ze sprzedaży nakrętek jest na to przeznaczany). Czy miłość nie nakazuje dbać przede wszystkim o drugiego człowieka? Poświęcenie jest miarą każdej miłości /Éric-Emmanuel Schmitt/.

/Wolontariuszka/

horizontal rule

do góry

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas działającymi w naszym gimnazjum uczestniczyli w projekcie „Dzielimy się miłością”. Były to działania w ramach małopolskiego projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”. Projekt trwał od kwietnia do września 2010 r. W projekcie brało udział 16 wolontariuszy. Celem projektu było uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych, popularyzacja Szkolnego Koła Caritas. Wolontariusze biorący udział w konkursie otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

Zobacz prezentację multimedialną podsumowującą projekt

Marzena Srokosz- Mokwa, Monika Skowron

horizontal rule

do góry

Nasza szkoła od 2 lat adoptuje w ramach akcji Palotyńska Adopcja Serca dwoje dzieci z Rwandy. Jest to dziewczynka Nyiraminani – uczennica II klasy gimnazjum i chłopiec Etienne – uczeń klasy I szkoły podstawowej. Utrzymujemy z nimi kontakt listowny. Oto listy, które nam nadesłali.

Nyiraminani

Jest sierotą bez ojca i matki. Mieszka ze swoimi braćmi w nędznych warunkach. Jest w drugiej klasie gimnazjum. Lubi grać w piłkę ręczną.

[photogallery/photo28846/real.htm]

Tłumaczenie:

Drodzy przyjaciele.
Pozdrawiam serdecznie, niech pokój Chrystusowy będzie z Tobą, a Dziewica Maryja Cię broni i prowadzi każdego dnia.
Dziękuję za list. Sprawił mi ogromną radość i wywołał u8śmiech na twarzy. Wyraziliście miłość do mnie, o której i ja również zapewniam i modlę się za Was. Ja również jestem w drugiej klasie i otrzymałam promocję do klasy trzeciej. Mam nadzieję, że pomyślnie przejdę egzaminy. Kończę na tym, pozdrówcie ode mnie resztę rodziny, życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Wasza przyjaciółka
Nyiraminani.

horizontal rule

do góry

Etienne

Jego rodzice nie mają pracy i mają pod opieką trójkę dzieci. Jest w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Otrzymał 63%. Lubi śpiewać
i tańczyć.

[photogallery/photo3714/real.htm]

Tłumaczenie:

Drodzy Rodzice Adopcyjni.
Pisze do Was ten skromny list, by przekazać o mnie wieści i zapytać co słychać.
Jestem szczęśliwy mogąc Was nazywać moimi rodzicami i dziękuję Wam zapewniając o modlitwie do Boga, by ten strzegł was i wspierał w tym dziele miłości. Czekając na Waszą odpowiedź, jeszcze raz dziękuję i życzę Bożego błogosławieństwa.

horizontal rule

do góry